Koncert inauguracyjny 25. Wielkanocnego Festiwalu Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 21:00
W sobotę (20.03) wieczorem wprost z Filharmonii Narodowej słuchaliśmy koncertu inauguracyjnego 25. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia. 
Koncert inaugurujący 25. edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Koncert inaugurujący 25. edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van BeethovenaFoto: PR

Program:

Ludwig van Beethoven

Muzyka do baletu Twory Prometeusza op. 43 (wybrane fragmenty)

Krzysztof Penderecki

Adagietto z Raju utraconego

Ludwig van Beethoven

V Symfonia c-moll op. 67


plakat_25WFLvB1200 v1.JPG
25. edycja Wielkanocnego Festiwalu Beethovena. Transmisje w Dwójce

W koncercie inauguracyjnym maestro Andrzej Boreyko wraz z Filharmonią Narodową poprowadził V Symfonię Beethovena oraz 2 utwory Krzysztofa Pendereckiego - Adagietto z Raju utraconego i Agnus Dei z Polskiego Requiem; w koncercie finałowym pod jego batutą wybrzmiały utwory Pendereckiego, Pärta, Ravela i Kanczelego (prawykonanie europejskie utworu Libera me).

Fragmenty muzyki do baletu Twory Prometeusza wprowadziły wątek bohaterski w twórczości Beethovena, który będzie się przewijał przez program 25. Wielkanocnego Festiwalu. Twory Prometeusza to balet heroiczny, którego osnową jest antyczny mit o Prometeuszu, który z miłości do ludzi wykradł bogom ogień. Wszedł na wiedeńską scenę w 1801 roku – o czym świadczy zachowany afisz teatralny.

Pełen program Festiwalu >>>

Był to niezwykle płodny okres w życiu Beethovena, który pisał do przyjaciela: "Żyję tylko w moich nutach. Zaledwie jedno dzieło zostało ukończone, już zaczynam nowe". II Symfonia D-dur, Koncert fortepianowy c-moll, cykl kwartetów smyczkowych op. 18, sonaty fortepianowe i skrzypcowe wylewały się z umysłu kompozytora wprost na papier z siłą wulkanicznej lawy.

Idea bohaterstwa przepełnia także słynną V Symfonię c-moll op. 67, w której ważne są wojenne motywy marszowe i fanfarowe, ale utwór - jedno z arcydzieł ludzkości - zasłynął ze względy na tzw. temat losu, który - wedle słów kompozytora - "tak właśnie puka do wrót".

Adagietto z solową partią rożka angielskiego to intermezzo z sacra rappresentazione Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło o wyjątkowej urodzie przywodzi na myśl Adagio Samuela Barbera i Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera.

***

Dziewięć koncertów jubileuszowego festiwalu odbędzie się w Warszawie, trzy kolejne zaplanowane są w salach koncertowych orkiestr symfonicznych z Poznania, Katowic i Wrocławia. Transmisje wydarzeń festiwalowych zaplanował Program 2 Polskiego Radia.

***

Na "Filharmonię Dwójki" w sobotę (20.03) w godz. 19.30-23.00 zaprosiła Klaudia Baranowska. Koncert transmitowaliśmy na antenie, na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

. .
Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven koncert

Czytaj także

Marin Alsop: dzielenie się radością i szczęściem to jedno z zadań wielkiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:05
- Dla mnie Beethoven polega nie tylko na jego muzycznym geniuszu, ale także na filozoficznej perspektywie, spojrzeniu na życie. Przez jedność i tolerancję my - istoty ludzkie - możemy odnaleźć radość i poczucie wspólnoty - mówi dyrygentka i skrzypaczka Marin Alsop.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. edycja Wielkanocnego Festiwalu Beethovena - uczta w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:59
Naszym gościem będzie Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, który opowie o programie tegorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
rozwiń zwiń