Festiwal Muzyki Barokowej - inauguracja [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 19:00
Na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej. Tegoroczny repertuar w całości wypełnią utwory najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce Antonia Vivaldiego. Zapraszamy do oglądania wideo.
Festiwal Muzyki Barokowej
Festiwal Muzyki BarokowejFoto: mat. prasowe

Podczas festiwalu usłyszymy m.in. Koncert na czworo skrzypiec i wiolonczelę h-moll op. 3 nr 10 RV 580, Koncert na flet, smyczki i basso continuo g-moll op. 10 nr 2 RV 439 La notte, Koncert na 2 lutnie G-dur RV 532 i Koncert na dwa oboje, dwa klarnety i orkiestrę smyczkową C-dur RV 560 w wykonaniu uznanych artystów: Agaty Szymczewskiej, Jadwigi Kotnowskiej, Anny Radziejewskiej, Jakuba Jakowicza, Marka Niewiedziała i innych.


Program

Concerto grosso A-dur op. 3 nr 5 RV 519

Allegro, Largo, Allegro

Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8 RV 522

Allegro, Larghetto e spiritoso, Allegro

Koncert skrzypcowy G-dur op. 3 nr 3 RV 310

Allegro, Largo, Allegro

Przerwa

Concerto grosso g-moll op. 3 nr 2 RV 578

Adagio e spiccato, Allegro, Larghetto, Allegro

Koncert skrzypcowy a-moll op. 3 nr 6 RV 356

Allegro, Largo, Presto

Koncert na czworo skrzypiec i wiolonczelę h-moll op. 3 nr 10 RV 580

Allegro, Largo, Larghetto, Adagio, Largo, Allegro

Wykonawcy:

Agata Szymczewska – skrzypce

Jakub Jakowicz – skrzypce, kierownictwo artystyczne

Chopin University Chamber Orchestra

PATRONEM FESTIWALU JEST PROGRAM 2 POLSKIEGO RADIA >>>>

***

Główne motywy koncertów skrzypcowych z cyklu Cztery pory roku zna każdy. Należą do ścisłego kanonu standardów muzyki klasycznej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te urzekające melodie są zaledwie kroplą w morzu, jeśli chodzi o dorobek Antonia Vivaldiego, największego z włoskich przedstawicieli muzycznego baroku. Był on twórcą niezwykle płodnym, a liczba samych tylko skomponowanych koncertów oscyluje wokół pięciuset. Do tego dochodzą liczne sonaty, suity i opery. Choć znaczna część tej niebagatelnej spuścizny zaginęła, wiele spośród zachowanych utworów Vivaldiego stale przewija się w repertuarze filharmonii i oper na całym świecie.

Antonio Lucio Vivaldi, do którego z powodu rudych włosów przylgnął przydomek Il Prete Rosso (Rudy Ksiądz), urodził się w 1678 roku w Wenecji jako syn skrzypka z orkiestry bazyliki św. Marka. Wprawdzie jako jedyny z dziewięciorga rodzeństwa przyjął święcenia kapłańskie, jednak to muzyka, poznawana dzięki ojcu, stać się miała jego prawdziwym powołaniem. Był dla włoskiego baroku tym, kim Jan Sebastian Bach dla baroku niemieckiego. Genialny Niemiec nigdy zresztą nie odżegnywał się od inspiracji utworami Vivaldiego i wiele z jego utworów osobiście transkrybował na instrumenty klawiszowe.

Los nie rozpieszczał Rudego Księdza. Przez całe życie borykał się z wątłym zdrowiem, a po stosunkowo krótkim okresie dobrej passy czekała go gorycz utraty popularności i łask możnych mecenasów. Zmarł w biedzie, a jego twórczość popadła w zapomnienie, i to na bardzo długo, bo aż do lat dwudziestych XX w.. Wtedy to bowiem odnaleziono i poddano pogłębionym studiom dużą część rękopisów kompozytora.

Źródło: www.zamek-krolewski.pl

***

Do słuchania i oglądania koncertu zapraszaliśmy w niedzielę (13 czerwca) o godz. 19.00. Transmisja miała miejsce na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki. Zaprasza Magdalena Łoś.

Czytaj także

"Nie tylko klasycznie", czyli muzyka współczesna "do słuchania"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 23:59
Już w niedzielę o godzinie 18 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się pierwszy z cyklu koncertów "Nie tylko klasycznie". Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem 24 Aleksandra Buszta-Bąk, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie i organizator koncertów, "to będzie muzyka współczesna do słuchania".
rozwiń zwiń