Filharmonicy Berlińscy - koncert sylwestrowy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 21:30
Kiedy trwa karnawał, a wspomnienia po sylwestrze jeszcze nie przygasły, zaprosiliśmy do wysłuchania koncertu sylwestrowego Filharmoników Berlińskich. W programie m.in. Johann Strauss (II), Max Bruch, Igor Strawiński i Maurice Ravel.
Filharmonie wielu miast przygotowały specjalne programy na Sylwestra
Filharmonie wielu miast przygotowały specjalne programy na SylwestraFoto: Shuttertstock/mitchFOTO

Orkiestra Berliner Philharmoniker, w Polsce znana pod nazwą Filharmoników Berlińskich, powstała w 1882 roku. Wśród tworzących ją instrumentalistów znajdują się przedstawiciele 18 narodowości, w tym kilku polskich muzyków, m.in. Daniel Stabrawa pełniący funkcję pierwszego koncertmistrza orkiestry. Poza działalnością koncertową Filharmonicy dokonali wielu symfonicznych i operowych nagrań płytowych. Siedzibą zespołu jest gmach Filharmonii Berlińskiej mieszczący się przy Kemperplatz.

W rankingu prestiżowego brytyjskiego miesięcznika "Gramophone" Filharmonicy Berlińscy zostali okrzyknięci jedną z pięciu najlepszych orkiestr świata, obok takich zespołów, jak: Filharmonicy Wiedeńscy, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Koninklijk Concertgebouworkest z Amsterdamu i Chicagowska Orkiestra Symfoniczna.

Program:

Johann Strauss (II) (1825-1899) Uwertura "Die Fledermaus"

Max Bruch (1838-1920) Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26

Igor Strawiński (1882-1971) Suita "Ognisty ptak" (wersja z roku 1919)

Maurice Ravel (1875-1937) La Valse

wyk. Janine Jansen - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Berlińskiej, dyr. Lahav Shani

Filharmonia Berlińska (31.12.2021)

***

"Filharmonia Dwójki" to niewątpliwie największa i najbardziej nowoczesna filharmonia w kraju. Codziennie występują w niej gwiazdy.

Prezentujemy koncerty z najbardziej prestiżowych sal Europy i świata, transmitujemy też najważniejsze wydarzenia polskich festiwali muzycznych.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 19.00

 

Czytaj także

Koncerty 96-lecia: Artur Rubinstein, Henryk Szeryng, Mischa Maisky i Witold Lutosławski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 15:00
W audycji przypomnieliśmy znakomite dzieła muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych polskich instrumentalistów: Artura Rubinsteina, Henryka Szerynga i Mischy Maisky'ego. Zabrzmiały również utwory dyrygowane przez Witolda Lutosławskiego czy Henryka Czyża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoczekiwana muzyka sylwestrowo-noworoczna

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:30
W ostatni dzień roku "Karnawał instrumentów" zmienia godzinę emisji. Słyszymy się w samo południe. Repertuar sylwestrowo-noworoczny. Muzyka nieoczekiwana. Satysfakcja gwarantowana.
rozwiń zwiń