Polskość współczesna i klasyczna z Festiwalu Trzy-Czte-Ry [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 21:30
Zapraszamy do obejrzenia finałowego koncertu z ubiegłorocznego Festiwalu Trzy-Czte-Ry, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół pod kierunkiem Lilianny Krych i Macieja Grzybowskiego wykonał utwory Tadeusza Wieleckiego, Ryszarda Alzina, Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Mykietyna. 

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube: Festiwal TRZY-CZTE-RY 2021 - koncert finałowy]

Program:

Tadeusz Wielecki Przędzie się nić... II, Ryszard Alzin Raport o stanie planety, Andrzej Czajkowski Ariel, Paweł Mykietyn 3 dla 13

wyk. zespół instr., Maciej Grzybowski (dyrygent), Lilianna Krych (dyrygentka)

Festiwal Trzy-Czte-Ry 2021 - koncert finałowy 

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, 3.12.2021)

Festiwal muzyczny "Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje" to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Poprzez swoje założenia i starannie dobrany program łączy elementy ponadczasowości dzieła i jego aktualności. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontację słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty.

Po pięciu latach przerwy na estradę festiwalową powróciły ze wzmocnioną siłą utwory Pawła Mykietyna, znanego z muzyki teatralnej i filmowej. Kompozytor w 2021 roku świętował swoje 50. urodziny. W programie festiwalu znalazły się również kompozycje Igora Strawińskiego, rosyjskiego kompozytora, który zawsze z dumą mówił o swoich polskich korzeniach. W 2021 roku przypada 50. rocznica śmierci twórcy.

Zgodnie z założeniem "kontrastów" utwory współczesnych kompozytorów zostały zestawione z muzyką m.in. klasyków wiedeńskich, np. Ludwiga van Beethovena. Program 6. edycji festiwalu wyróżniał się "polskością". W programach niemal każdego z zaplanowanych koncertów znalazły się nazwiska polskich kompozytorów.

(opis ze strony festiwalu)

Współorganizatorem festiwalu był Program 2 Polskiego Radia.

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ: 

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

"Matki Matkom". Wyjątkowy koncert w Polskim Radiu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 14:09
W Dniu Matki na Ukrainie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Kornhauser-Duda: jesteśmy głęboko poruszeni napaścią na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 20:20
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert charytatywny "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy", który honorowym patronatem objęła pierwsza dama. Agata Kornhauser-Duda w liście do publiczności, wykonawców i organizatorów wydarzenia napisała, że jako Polacy jesteśmy poruszeni zbrodniczą napaścią Rosji na naszych sąsiadów z Ukrainy i solidarnie pomagamy, jak to tylko możliwe.
rozwiń zwiń