Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 20:45
- Dorastałem w religijnym środowisku. Byłem więc zaznajomiony z historią o Salomonie, jego pismami i z księgą Koheleta, która jest cytowana w "Schelomo". Myślą przewodnią całego utworu jest sam początek tej księgi, czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zawarta w tym utworze historia opiera się na lamentacjach, ale i na wewnętrznych dyskusjach prowadzonych przez grającego na wiolonczeli, bijącego się z własnymi myślami solistę - mówił Andrei Ioniță w przerwie czwartkowego koncertu (18.05) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura.
Andrei Ioni
Andrei IonițăFoto: ROBERT GHEMENT/PAP/EPA

"Schelomo" - rapsodia hebrajska na wiolonczelę i orkiestrę 

Rumuński wiolonczelista wystąpił z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą prowadził Lawrence Foster. Wspólnie wykonali rapsodię hebrajską "Schelomo" Ernesta Blocha. Przygotowania do tego występu Andrei Ioniță rozpoczął od wnikliwych studiów nad partyturą dzieła.

- Zagłębiłem się w jego historię, w historię procesu komponowania przez Blocha jego żydowskiego cyklu. Jednak ze względu na masywność tego utworu, uważam, że zarówno orkiestra, jak i solista powinni bardzo dobrze znać całą partyturę. Dla mnie jako solisty ważne jest, żeby współpracując z dyrygentem i orkiestrą wszystko ze sobą współgrało - podkreślał gość Dwójki.

Wiolonczela głosem Salomona

Jak zauważył, "Schelomo" niesie ze sobą ryzyko pewnej niepowściągliwości ze strony solisty, który może zdominować całość. - Dlatego bardzo ważnym jest, aby przestrzegać zapisu nutowego, jednocześnie odkrywając swój wewnętrzny głos. A głos Salomona stoi prawie zawsze w kontrze do orkiestry, co pozwala upleść z dźwięków i kontrapunktów ten ogromny gobelin. Koniec jest co prawda dość nihilistyczny, ale jednocześnie to tak cudowny utwór, który zabiera zarówno muzyków, jak i publiczność w wyjątkową podróż - przekonywał artysta.

Podczas występu w sali NOSPR Andrei Ioniță grał na wiolonczeli Giovanniego Battisty Rogeriego. - Instrument ten został wykonany w 1761 roku w Brescii. Jestem bardzo wdzięczny niemieckiej fundacji z Hamburga - Deutsche Stiftung Musikleben za użyczenie mi go. To przyjemność grać na takim instrumencie i odkrywać go każdego dnia - wyznał.


Posłuchaj
08:32 2023_05_18 20_23_41_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż (Filharmonia Dwójki)

 

Festiwal Katowice Kultura Natura został zainicjowany w 2015 roku przez Eugeniusza Knapika. Organizatorami przedsięwzięcia są Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura oraz władze miasta Katowice.

Posłuchaj
09:45 2023_05_18 20_32_14_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Eugeniusz Knapik o tegorocznym Festiwalu Katowice Kultura Natura (Filharmonia Dwójki)

 

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Goście: Andrei Ioniță (wiolonczelista), Eugeniusz Knapik (kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, pomysłodawca i współtwórca Festiwalu Katowice Kultura Natura)

Data emisji: 18.05.2023

Godz. emisji: 20.25

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/mo

Czytaj także

Wiolonczelistka Joanna Gutowska i jej płyta z muzyką Kaiji Saariaho

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:55
- Co jest bardzo charakterystyczne, to liryka tej muzyki i operowanie barwami - tak wiolonczelistka Joanna Gutowska mówiła o kompozycjach Kaiji Saariaho.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Kułakowski i Yannick Rafalimanana - koncert na wiolonczelę i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 19:30
Gospodarzem tego wydania "Miejscówki z Dwójką" był polsko-francuski duet: wiolonczelista Maciej Kułakowski i pianista Yannick Rafalimanana. 
rozwiń zwiń