Kod Beethovena, kod Szostakowicza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 11:47
Beethovenowska Symfonia "Eroica", zawierająca do dziś dyskutowany, ukryty przekaz o kondycji człowieka, zabrzmi we wtorkowej "Filharmonii Dwójki" jako przeciwwaga dla Koncertu wiolonczelowego Szostakowicza.

Czterodźwiękowy podpis muzyczny Dymitra Szostakowicza - DSCH - jest podstawowym budulcem I Koncertu wiolonczelowego. Utwór dedykowany jest Mścisławowi Roztropowiczowi, który zapałał do utworu takim entuzjazmem, że opanował partię solową w zaledwie cztery dni, mimo że jest to jeden z najtrudniejszych koncertów, z jakim może się zmierzyć wiolonczelista.

Utwór składa się z trzech części. Druga i trzecia połączone są kadencją solisty - jest to fragment tak rozbudowany (blisko 150 taktów), że niektórzy muzykolodzy wyodrębniają kadencję jako osobną część koncertu.

Podczas hanowerskiego koncertu, który odbył się 17 marca tego roku, z partią solową zmierzyła się argentyńska wiolonczelistka Sol Gabetta.

Na retransmisję zaprasza Klaudia Baranowska

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery "Wesele Figara"

Dymitr Szostakowicz I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107

Peteris Vasks Dolcissimo

Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur op. 55 "Eroica"

Wyk. Sol Gabetta – wiolonczela, NDR Radio Philharmonic Orchestra, Eivind Gullberg Jensen - dyrygent
(Hanower, 17.03.2011)

26 kwietnia (wtorek), godz. 19:00

Czytaj także

Beethoven i wieczna kobiecość

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 16:29
O kobiecości w życiu i dziele Ludwika van Beethovena dyskutowali w Warszawie muzykolodzy z całego świata. Sympozjum towarzyszyło XV Wielkanocnemu Festiwalowi L. van Beethovena.
rozwiń zwiń