NOSPR i muzyka rosyjska - transmisja z Katowic

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 06:00
Zapraszamy na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która wystąpi w swojej siedzibie podczas pierwszego w nowym roku koncertu abonamentowego.
ALEXANDER GAVRYLYUK
ALEXANDER GAVRYLYUKFoto: Michael Cohen

Koncertu będzie można posłuchać w piątek, 11 stycznia o godzinie 19.30 w "Filharmonii Dwójki".

W programie znalazły się kompozycje Alfreda Schnittkego, Sergiusza Prokofiewa oraz Sergiusza Rachmaninowa. Za fortepianem zasiądzie znakomity pianista ukraińskiego pochodzenia, zamieszkały w Australii Alexander Gavrylyuk. Orkiestrę poprowadzi Michał Klauza.
Kompozycja (K)ein  Sommernachtstraum Alfreda Schnittkego (1934-1998) powstała w 1985 roku na zamówienie Salzburger Festspiele. "Choć utwór miał być wykonany na koncercie muzyki inspirowanej twórczością Shakespeare’a, w rzeczywistości nie ma on żadnych bezpośrednich związków z Shakespeare’em” – pisał Schnittke o swojej kompozycji, z właściwą sobie zagadkowością.

Utwór jest przykładem tzw. polistylizmu - techniki kompozytorskiej, polegającej na wykorzystywaniu w ramach jednego dzieła kilku różnych stylów muzycznych. W (K)ein  Sommernachtstraum Schnittke łączy elementy klasycyzmu Mozarta i Schuberta, z odległymi elementami języka muzyki XX-wiecznej, nawet rozrywkowej. Tego rodzaju zestawienie daje w wielu momentach efekt groteskowy.

Humorystyczne i pełne ironii tony odnaleźć można również w kolejnym utworze, który zabrzmi podczas występu NOSPR - Iw II Koncercie fortepianowym C-dur Sergiusza Prokofiewa (1891-1953). To jedno z najpopularniejszych dzieł tego twórcy. Pracę nad Koncertem zakończył Prokofiew w 1921. W tym samym roku w Chicago miało miejsce prawykonanie dzieła (za fortepianem zasiadł sam kompozytor).

Występ NOSPR zwieńczy utwór innego wielkiego rosyjskiego kompozytora-emigranta: Sergiusza Rachmaninowa (1873-1943). Tańce symfoniczne, które powstały w Stanach Zjednoczonych, są jego ostatnim dziełem i interpretowane bywają jako rodzaj podsumowania drogi twórczej kompozytora. Pojawiają się tu liczne cytaty oraz aluzje do wcześniejszej twórczości Rachmaninowa. Tańce symfoniczne powstały z myślą o wykonaniu baletowym, jednak realizacji scenicznej doczekały się dopiero po śmierci kompozytora.
W roli solisty w Koncercie Prokofiewa wystąpi Alexander Gavrylyuk , triumfator kilku konkursów pianistycznych, m.in.  III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego pamięci V. Horowitza (1999), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (2000) oraz Międzynarodowego Konkursu im. Artura Rubinsteina (2005). Dyrygować będzie Michał Klauza, pełniący obecnie funkcję drugiego dyrygenta NOSPR.

Audycję poprowadzą Marcin Majchrowski i Klaudia Baranowska.

11 stycznia (piątek) godz. 19.30