Debiut Händla na Misteria Paschalia 2013! Trwa transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:18
Dziesiątą edycję jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej otworzy, rzadko wykonywane, pierwsze w dorobku mistrza europejskiego baroku oratorium "Il trionfo del Tempo e del Disinganno”.
Debiut Hndla na Misteria Paschalia 2013 Trwa transmisja w Dwójce
Foto: Decca, Davis Ellis

Słuchaj transmisji on-line

Miłośnikom Händla więcej powie zapewne tytuł "Triumf czasu i prawdy". Włoskie oratorium "Il trionfo del tempo e della verità" (HWV 46b) święciło sukces w 1737 roku, a jego zmodyfikowana, angielska wersja "The Triumph of Time and Truth" (HWV 71) w 1757. Pierwotna wersja muzycznej przypowieści, w której Piękno rezygnuje z igraszek z Rozkoszą, by poddać się sile Czasu, powstała jednak już w 1707 roku, podczas pobytu Händla we Włoszech (i zgodnie z regułami tamtejszej szkoły). Libretto do oratorium "Tryumf czasu i rozczarowania" (HWV 46b) 22-letniego kompozytora napisał znany miłośnik i mecenas muzyki, kardynał Benedetto Pamphili.

Takie "remikserskie" praktyki nie powinny dziwić słuchaczy zorientowanych w estetyce oraz etosie twórczym epoki. Zresztą najsłynniejszy fragment "Il trionfo del tempo e del disinganno" - "Lascia la spina" - większość zna jako arię "Lascia ch'io pianga" z operowego przeboju "Rinaldo"

Na krakowskim festiwalu usłyszymy dzieło w interpretacji Giovannego Antoniniego i jego zespołu Il Giardino Armonico , specjalizującego się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku. W oratorium Händla zaprezentują się nastepujący soliści:

Piacere: Julia Lezhneva – sopran
Il Tempo: Krystian Adam Krzeszowiak – tenor
La Bellezza: Roberta Invernizzi – sopran
Disinganno: Sara Mingardo – kontralt

 

Na transmisję koncertu zapraszają Ewa Szczecińska i Marcin Majchrowski.

25 marca (poniedziałek) godz. 19.00- 22.30.

Zobacz więcej na temat: koncert Misteria Paschalia

Czytaj także

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 11:50
Czas Wielkiego Postu to jedyny okres, w którym w wielu stronach Polski odbywają się tzw. MISTERIA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misteria Paschalia na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 09:00
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu Misteria Paschalia odbędzie się w Krakowie w dniach 25-31 marca. Zapraszamy na transmisje i retransmisje koncertów.
rozwiń zwiń