"Dwójka na miejscu". Przystanek Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 15:05
Dziennikarze radiowej Dwójki kontynuują wakacyjną trasę, która nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem zawitają do stolicy Podhala.

Yankel Band 12001.JPG
Joanna Podolska: dla Żydów Łódź była drugą Ameryką

Słuchacze, którzy przyjdą na Plac Niepodległości w Zakopanem spotkają się z dziennikarzami Dwójki – Beatą Kwiatkowską i Andrzejem Sułkiem oraz ich gośćmi, a także będą mogli wziąć udział w audycji na żywo.

W sobotnim cyklu "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej" (godz. 15.00-17.00) pojawią się rozmówcy związani nie tylko z Zakopanem, ale również regionem Podhala, w tym m.in. pisarz i autor książek podróżniczych Maciej Pinkwart oraz przewodnik tatrzański Apoloniusz Rajwa. Miejscowy artysta rzeźbiarz Maciej Rząsa opowie o obchodach Roku Władysława Hasiora, a Maria Frączysta przedstawi program 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

W audycji nie zabraknie również ciekawostek o perłach lokalnej architektury podhalańskiej – Czerwonym Dworze, Willi Oksza i Willi Atma. Zagrają też na żywo lokalne zespoły folklorystyczne, a dziennikarze Dwójki zajrzą do Teatru Witkacego, Muzeum Jana Kasprowicza i zabiorą słuchaczy na wycieczkę po Zakopanem śladami Karola Szymanowskiego.

Audycję "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej" z plenerowego studia Programu 2 Polskiego Radia poprzedzą (godz. 12.00-15.00) występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. warsztaty taneczne, plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych. Nie zabraknie również konkursu z atrakcyjnymi nagrodami pt. "Dwójka na piątkę", a Andrzej Bienias – aktor Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem – zaprezentuje (w ramach Narodowego Czytania) fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego i literatury związanej z Zakopanem.

W następną sobotę – 25 sierpnia – radiowa Dwójka odwiedzi Kielce.

***

Na audycję "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" w sobotę (18.08) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek.

mko/pg


"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" 
Zobacz więcej na temat: niepodległość
Czytaj także

Dwójka na miejscu. Kalisz - fortepianowe miasto-imperium

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:10
- Ta historia zaczęła się w 1781 roku. Był to wyrób, który nazywał się fortepianem. A pianina to jest dopiero koniec XIX wieku - mówił w Dwójce Jan Kibler, wieloletni pracownik fabryki Calisia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemyśl. "Stanął jak Rzym na siedmiu wzgórzach"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 17:00
- Wielu historyków twierdzi, że Przemyśl mógł być założony już w VII wieku przez księcia Przemysława i stąd wzięła się nazwa miasta. Dziś trudno jednak doszukać się siedmiu wzgórz, na których go zbudowano – mówił w Dwójce Karol Kicman z Muzeum Narodowego w Przemyślu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walczący o wolność, mieszczański, alternatywny. Twarze Poznania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:55
"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" - wakacyjna akcja, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - zawitała do stolicy Wielkopolski. W licznych rozmowach z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się Poznaniowi z wielu różnych stron.
rozwiń zwiń