REKLAMA

W świecie poezji Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 16:15
W jednym z ostatnich wierszy pisał Jarosław Iwaszkiewicz: "Bo cóż jest wiersz jeśli nie ozdobą/ Będącą znakiem śmiertelnym zapasów/ Tego co jest odwieczne z tym co jest chwilowe/ Znikomej perły z odwiecznym atłasem". O poetyckiej twórczości Jarosława Iwaszkiewicza opowiadał Radosław Romaniuk, autor dwutomowej biografii poety.
Jarosław Iwaszkiewicz
Jarosław Iwaszkiewicz Foto: NAC

Jego pierwszy wydrukowany wiersz "Lilith" ukazał się na łamach efemerycznego kijowskiego pisma "Pióro" w 1915 roku. Ostatni napisany przez Iwaszkiewicza wiersz to "Urania". Powstał miesiąc przed śmiercią poety podczas jego ostatniej podróży do Francji.

Przez ponad sześć dekad ukazało się kilkanaście tomów poetyckich Iwaszkiewicza. Wybór wierszy z tych tomów, a także utwory, których autor nie włączył do publikowanych książek poetyckich, znajdujemy w "Wyborze poezji" Jarosława Iwaszkiewicza w prestiżowej serii "Biblioteka Narodowa".

Seria "Biblioteka Narodowa" to najstarsza seria wydawnicza w Polsce. Zainaugurowała ją w 1919 roku publikacja "Trenów" Jana Kochanowskiego. Do tej pory ukazało się w niej ponad sześćset tytułów, znakomicie naukowo i edytorsko opracowanych. 

"Wybór poezji" Iwaszkiewicza opracował i poprzedził obszernym wstępem Radosław Romaniuk – autor dwutomowej biografii poety "Inne życie", edytor jego utworów. "Na mapie dwudziestowiecznej polskiej poezji stałą się twórczość Iwaszkiewicza zjawiskiem osobnym, niedającym się zamknąć w granicach konkretnej estetyki, nurtu czy nawet epoki jej rozwoju" – czytamy we wstępie.


Posłuchaj
29:39 Przypadki słowa Dwójka 1.04.2022.mp3 Radosław Romaniuk o poetyckiej twórczości Jarosława Iwaszkiewicza (Przypadki słowa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki słowa

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Radosław Romaniuk (autor biografii Jarosława Iwaszkiewicza)

Data emisji: 28.03-1.04.2022

Godzina emisji: 0.55

Czytaj także

Iwaszkiewicz, Fogg, Lipiński. Polscy pisarze i artyści ratujący Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:55
Zaszczytny tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przypadł w udziale ponad siedmiu tysiącom Polaków. W gronie tym odnaleźć możemy wiele ważnych dla polskiej kultury nazwisk. W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką warto przypomnieć choć kilka z tych postaci.
rozwiń zwiń