X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gagaku. Tradycyjna elegancja muzyki japońskiego dworu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 19:00
Muzyka Kraju Kwitnącej Wiśni jest bardzo różnorodna, występuje w wielu odmianach i stylach. W "Folk Expressie" mówiliśmy tym razem o muzyce i instrumentach tradycyjnych odnoszących się do kultury dworskiej, tzn. gagaku.
Audio
  • Gagaku. Tradycyjna elegancja muzyki japońskiego dworu (Dwójka/Folk Express)
Koto
KotoFoto: julianne.hide/Shutterstock

Jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów kultury japońskiej jest flet shakushachi. Termin "shakuhachi" oznacza dosłownie tradycyjną długość instrumentu, tj. 1,8 stopy (niecałe 55 cm).

Kolejnym ważnym elementem muzyki japońskiej jest instrument strunowy szarpany shamisen, co znaczy dokładnie "struny trzech smaków". Shamisen jest podobnej długości co gitara, ma jednak o wiele cieńszy, bezprogowy gryf. Pudło rezonansowe ma prostokątny kształt, jest zaokrąglone i nieco podobne do bębenka.

Koto jest narodowym instrumentem Japonii, ma około 180 cm długości i jest wykonane z drewna kiri. Koto ma 13 strun, które są zazwyczaj nawleczone na trzynastu ruchomych pomostach wzdłuż szerokości instrumentu.

Flet poprzeczny shinobue, podobny do naszego fletu piccolo, ma dość wysoki, piskliwy dźwięk. Flety te odgrywają bardzo ważną rolę w japońskim teatrze.

Sanshin pochodzi z Okinawy i jest praprzodkiem  instrumentów japońskich typu shamisen. Zbudowany z wężowej skóry naciągniętej na małe podło rezonansowe gryfu i trzech strun, dla Okinawy jest tym, czym gitara dla świata zachodniego.

Wyboru muzyki dla Państwa dokonał Kuba Borysiak. Zapraszamy do wysłuchania brzmienia tradycyjnych instrumentów muzycznych Japoni w wykonaniu wybitnych artystów. 

 ***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 15.30

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak