Osobiste sprawy międzywojennych artystów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 12:36
W czwartkowych "Słowach po zmroku": rozmowa ze Sławomirem Koprem, autorem książki "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej".

W latach 1918-1939 politycy i artyści pozostawali często w bliskich przyjaźniach, niekiedy mariażach. Oba światy: polityki i kultury były blisko siebie. Nic dziwnego, że na spacerze w Juracie spotykało się ministrową Beckową z jej pieskami i Magdalenę Samozwaniec. Autor książki "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej" przedstawia biografie wybitnych twórców kultury różnych dziedzin: aktorów, pisarzy, malarzy i muzyków. Mówiąc o ich dokonaniach artystycznych, odwołuje się często do źródeł inspiracji. Uważa, że znając przeżycia osobiste, nierzadko intymne, danego artysty, odbiorcy łatwiej zrozumieć jego sztukę. Podstawowymi źródłami wiedzy o życiu naszych luminarzy kultury są ich dzienniki, pamiętniki i listy, a także opinie kolegów i znajomych oraz anegdoty.

Fragmenty książki Sławomira Kopra przeczytają Marzena Trybała i Andrzej Ferenc. I tak jak autor książki dokonał wyboru bohaterów, tak też postąpiła autorka audycji. Epoka międzywojnia wręcz obfitowała w talenty artystyczne – przypomnienie wszystkich w jednej książce było niemożliwe. Ale słuchacze usłyszą o ciekawych przygodach Juliusza Osterwy, Józefa Węgrzyna, Stefana Jaracza, Hanki Ordonówny, Fryderyka Jarosyego, Jana Kiepury, Witkacego, Tadeusza Dołęgi Mostowicza, Bolesława Leśmiana, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Ireny Krzywickiej, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Karola i Marii Stryjeńskich oraz Franza Fiszera.

Zaprasza Iwona Malinowska.

11 listopada (czwartek), godz. 21.00

Czytaj także

Teatr Reduta

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 10:00
Na początku XX wieku na polskiej scenie teatralnej pojawił się teatr inny niż reszta polskich scen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Jaracz – buntownik i marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 10:19
Zapraszamy na audycję przygotowaną z okazji 55. rocznicy śmierci wielkiego polskiego aktora i współpracownika PR.
rozwiń zwiń