Nie nazywa się Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 14:00
Jak pogodzić wolność artystyczną z codziennym życiem? O sztuce, o wolności i współpracy z wybitnymi artystami opowiada Anka Ptaszkowska – historyk sztuki, wspólniczka Tadeusza Kantora.
Audio

- Wszystko, co jest interesujące dla mnie, znajduje się na granicy i jest nieustannym nadwyrężaniem granicy między sztuką i życiem – mówiła w "Słowach po zmroku" Anka Ptaszkowska, autorka książki "Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven".

Tytuł książki jest "prezentem od Dan Grahma" (twórca sztuki współczesnej), jak mówi autorka, przytaczając anegdotę związaną z powstaniem tego tytułu.

Anka Ptaszkowska była wychowanką Henryka Stażewskiego, nestora awangardy konstruktywistycznej, a zarazem skłóconą wspólniczką Tadeusza Kantora. - Nie do przecenienia jest to, co otrzymałam od tych ludzi – mówila.

W latach 60. autorka należała do lubelskiej grupy Zamek i uczestniczyła w tworzeniu Galerii Foksal w Warszawie. Współpraca z Tadeuszem Kantorem i nieustanne nadawanie kształtu Galerii Foksal to doświadczenia dla Ptaszkowskiej szczególnie cenne, o których autorka opowiada z nutą sentymentu w głosie.

O jej "życiu sztuką" mówią dokumenty i manifesty, teksty krytyczne i polemiki, wspomnienia i wywiady zebrane w jednej książce "Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven" i opatrzone świeżym komentarzem.

Audycję prowadziła Joanna Szwedowska

Aby posłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w tytuł audycji w boksie „Posłuchaj” po prawej stronie.

Czytaj także

Wieczór literacki: Skandalista i pisklęta

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2008 21:00
Gościem dzisiejszej audycji będzie Anka Ptaszkowska.
rozwiń zwiń