X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

65 lat PIW-u

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 14:14
Redaktorzy Państwowego Instytutu Wydawniczego wspominają historię tej ważnej dla polskiej kultury instytucji.
Audio

Założony w 1946 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znany jest dziś przede wszystkim z wydawania literatury pięknej, nauk społecznych i historii oraz różnego rodzaju serii encyklopedycznych. W tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia swojej działalności. To jeden z największych i najbardziej znanych wydawców na polskim rynku. Jego rola w kształtowaniu kanonu literatury w powojennej Polsce i przez lata budowaniu zasobu bibliotek w całym kraju jest nie do przecenienia.

O początkach Państwowego Instytutu Wydawniczego i swojej pracy w charakterze redaktorów opowiadali w "Słowach po zmroku" Zofia Bartoszewska, Marian Bizan i Krystyna Nowicka.

/

Istotnym zadaniem, jakie postawił sobie PIW, było wydawanie polskiej klasyki. Zofia Bartoszewska wspomniała, że to PIW jako pierwszy po wojnie wydał "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, która w owych czasach była zabroniona. Udało się ją jednak przemycić w grubym zbiorze wraz z innymi dziełami pisarza. Podobne problemy towarzyszyły wydaniom powieści Fiodora Dostojewskiego. W ramach tej samej serii polskiej klasyki wydano też kilkanaście tomów "Kronik" Bolesława Prusa, pojawiły się też po raz pierwszy "Dzieła wszystkie" Norwida, przygotowane przez Juliusza Gomulickiego. Z mniej znanych serii wydanych przez PIW nasi goście wymienili "Bibliotekę pamiętników" i "Kolekcję poezji polskiej XIX wieku".

W audycji opowiadano również o tym, jak powstała szkoła edytorska PIW-u.  – Dyrektorzy: Kuryluk, Balicki i Ostrowski pozyskiwali dla wydawnictwa wybitnych filologów z uniwersytetów z całej Polski, ale ponieważ na żadnej wyższej uczelni nie prowadzono zajęć z edytorstwa, zawodu trzeba było uczyć się już podczas pracy – wspominał Marian Bizan.

Audycję przygotowała Barbara Schabowska.

/

Aby wysłuchać rozmowy, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opasły Tom PIW z Andrzejem Doboszem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 00:45
Relacja ze spotkania z popularnym felietonistą, księgarzem i bywalcem pewnej legendarnej stołecznej kawiarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Degler maluje Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 22:42
Wokół osoby Witkacego powstała swoista czarna legenda, mówiło się i mówi o nim jako o alkoholiku, narkomanie i erotomanie. Prof. Janusz Degler, wybitny witkacolog, postanowił wypowiedzieć wojnę złej sławie artysty.
rozwiń zwiń