X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ptaki i ludzie Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 12:08
- Dzieciństwo to dla niego stan ducha, do którego my, dorośli ludzie powinniśmy dojrzeć. Jego pisarstwo właśnie jest okrężną drogą do tego wzniesienia się ku dzieciństwu - mówił w Dwójce krytyk literacki Tomasz Burek w związku z, przypadającą dziś, 70. rocznicą śmierci autora "Sklepów cynamonowych".
Audio
  • Schulz dwoisty
  • Tygiel literacki: O życiu, o dziele literackim i malarskim Brunona Schulza dyskutują Irena i Łukasz Kossowscy, Jan Gondowicz i Jan Bończa- Szabłowski. Audycja Anny Lisieckiej i Witolda Malesy.
  • Jak zginął Brunon Schulz?
  • Po współczesnym Drohobyczu śladami Brunona Schulza
Bruno Schultz
Bruno SchultzFoto: Wikipedia, lic. CC/Electron

Dwa światy u Schulza - realny i fantastyczny przenikają się i splatają. Podobnie jak świat ludzi i zwierząt a nawet rzeczy ożywionych i nieożywionych. Krystyna Dąbrowska interpretuje całość literackiej spuścizny pisarza poprzez historię o ojcu i ptakach ze "Sklepów cynamonowych".

- Ptaki to plemię smocze, z jednej strony bezsilne, z drugiej groźne ale fascynujące. Stają się one kolorowym, fantomatycznym światem. Wkracza służąca Adela, która to jednym ruchem unicestwia. To dwie rzeczywistości: poezji ptasiego świata i trzeźwej Adeli. Ale nie wiadomo, która z tych rzeczywistości jest groźniejsza. Czy Adela jest niszczycielką, czy obrończynią rzeczywistości? Czy ojciec stwarza alternatywę dla codzienności, czy jego działania prowadzą do obłędu i śmierci?

- Ja nie odczuwam spotwornienia tego świata - mówi Tomasz Burek. - Dużo intensywniejsze jest dla mnie to, co on przynosi urzekającego. To, w czym jest aluzją do pełni i bezmiaru, które dla Schulza łaczą się zawsze z dzieciństwem, będącym stanem ducha, do którego my, dorośli ludzie powinniśmy dojrzeć. Jego pisarstwo właśnie jest okrężną drogą do tego wzniesienia się ku dzieciństwu.

O Brunonie Schulzu dyskutowano także w "Tyglu literackim" (gośćmi Anny Lisieckiej i Witolda Malesy byli Irena i Łukasz Kossowscy, Jan Gondowicz i Jan Bończa-Szabłowski), a poeta Dariusz Pado w audycji Witolda Malesy opraowadzał nas po współczesnym Drohobyczu. W poniedziałkowe popołudnie o okolicznościach tragicznej śmierci pisarza w audycji Katarzyny Hagmajer opowiadali Agata Tuszyńska i Jacek Kleyff.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bruno Schulz wciąż ma potencjał

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 22:00
- Mówienie o Schulzu to odkrywanie bardzo bogatego źródła szalenie różnych powodów do fascynacji - podkreślają goście "Klubu Trójki” wprost z Festiwalu im. Brunona Schulza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schulz i Drohobycz w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 18:35
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki", w dniu 70. rocznicy tragicznej śmierci autora "Sklepów cynamonowych", rozmawialiśmy o rozpoczynającym się w Warszawie Festiwalu Schulzowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie chwile Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 09:45
Relacje świadków, ustalenia historyków. W 70. rocznicę zamordowania pisarza.
rozwiń zwiń