Izraelski trójkąt osobliwej miłości

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2010 16:24
Nowo przetłumaczona powieść Amosa Oza "Spokój doskonały" w interpretacji Łukasza Lewandowskiego. Zapraszamy do poniedziałku do piątku o 23.00.

Powieść "Spokój doskonały", która ukazała się po raz pierwszy w 1982 roku, uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł Amosa Oza. Główny bohater, Jonathan Lipszyc, dobiega trzydziestki i marzy o zerwaniu z dotychczasowym życiem w kibucu. Postanawia zostawić żonę opłakującą ich dziecko, ojca, który jest sekretarzem kibucu (wcześniej jego założycielem), i wyruszyć, by zobaczyć słynne miasto Petra w Jordanii. Zakosztować innego życia. Tymczasem w kibucu pojawia się uchodźca Azaria, który rozpaczliwie tęskni za posiadaniem domu i rodziny i związuje się z pozostawioną przez Jonathana Limoną.

Gdy Lipszyc wróci do domu, będzie musił stawić czoła zupełnie nowej sytuacji.

"Spokój doskonały" to niepokojąca historia dziwnej przyjaźni i miłości na tle świetnie oddanej codzienności życia w kibucu oraz realiów osobliwego izraelskiego państwa. Ponadczasowe refleksje o ludzkiej potrzebie wolności i porządku świata.

Amos Oz (ur.1939 w Jerozolimie) – pisarz, eseista i publicysta, profesor literatury hebrajskiej, laureat wielu międzynarodowych nagród, kandydat do literackiego Nobla.

Rodzice Amosa, Arie Klausner i Fania Mussman, wyemigrowali z Ukrainy do Palestyny w latach 30. Osiedlili się w Jerozolimie. Ich małżeństwo zakończyło się tragicznie – gdy Amos miał dwanaście lat, jego matka popełniła samobójstwo. Dwa lata później Amos Klauser (takie jest jego właściwe nazwisko) podjął decyzję o wyjeździe z rodzinnej Jerozolimy, przybrał nazwisko Oz (oznaczające "siłę") i osiedlił się w kibucu Hulda (w centralnej części Izraela, między Tel Avivem a Jerozolimą).

Oz dorastał w kibucu i tam ukończył szkołę średnią. Następnie odbył służbę wojskową i ukończył, na uniwersytecie w Jerozolimie, literaturę i filozofię. Wrócił do kibucu, gdzie mieszkał przez kolejnych dwadzieścia lat – uczył tam, pracował i pisał. Kibuc opuścił w 1986 i osiedlił się w południowo-zachodnim Izraelu, w miasteczku Arad.

Brał udział w arabsko-iraelskich wojnach: sześciodniowej i w wojnie Jom Kipur.

Debiutował tomem opowiadań "Tam, gdzie wyją szakale" w 1965. Do najważniejszych jego książek należą "Mój Michał" (1968), "Dotknij wiatru, dotknij wody" (1973), "Czarna skrzynka" (1987). "Fima" (1991) oraz "Opowieść o miłości i mroku" (2002).

Fragmenty powieści Amosa Oza "Spokój doskonały" (wydawnictwo Świat Książki, tł. Magdalena Sommer) usłyszmy w interpretacji Łukasza Lewandowskiego.

6-10 grudnia (poniedziałek-piątek), godz. 23:00

Czytaj także

Traktorzysta, który został pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 09:32
Ksiązka Amosa Oza "Może gdzie indziej" to autobiograficzna opowieść o izraelskiej społeczności, która wyrywa pustyni skrawki ziemi, by zmienić je w gaje owocowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amos Oz: Polska i Izrael są sobie bliskie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 13:00
W polskiej kulturze są żydowskie geny, tak jak w kulturze izraelskiej są geny polskie. Ogarnia mnie w Polsce głębokie poczucie czegoś znajomego.
rozwiń zwiń