Klas Östergren "Gentlemani"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2011 15:32
Głośny kryminał szwedzki napisany na długo przed Larssonem i Mankellem, fascynująca historia na pograniczu fikcji i rzeczywistości. Czyta Krzysztof Banaszyk.
Audio

Jest wiosna 1979 roku. Klas Östergren w ciemnym pokoju o oknach zasłoniętych storami spisuje historię braci Morgan, z którymi przypadkiem zetknął go los: Henry’ego, boksera, dżentelmena, sybaryty i marzyciela, i Leo, udręczonego życiem poety, idealisty i alkoholika. Wielkie i puste mieszkanie przy Hornsgatan jeszcze nie tak dawno tętniło życiem. Teraz znerwicowany pisarz jest jedynym jego lokatorem, a drzwi wejściowe zabarykadowane są szafą.

Książka "Gentlemani", powieść – maszynopis narratora, została wydana w awangardowej formie: pozorny brak okładki oraz grzbietu ułatwia zagłębienie w mroczny świat opisywany przez pamiętnikarza Östergrena.

/

Na sześciuset stronach narrator powieści (nieprzypadkowo noszący to samo nazwisko, co autor książki) opisuje, co wydarzyło się w ciągu roku, jaki spędził w mieszkaniu Morganów.
Odnotowuje zdarzenia, których był świadkiem, i te, które zostały mu opowiedziane, kreśląc portrety dwu mężczyzn, którzy bezpowrotnie zmienili jego życie.

Barwny język, żywe portrety bohaterów i realia powojennego Sztokholmu składają się na niezwykle wciągającą fabułę. Styl osadzonej w miejskich realiach powieści sensacyjnej momentami przypomina prozę Chandlera i Tyrmanda.

"Gentlemani", opublikowani w Szwecji w 1980 r., zebrali doskonałe recenzje. Książka ta jest uważana za jedno z ważniejszych szwedzkich dzieł literackich ostatnich 30 lat.

Czyta Krzysztof Banaszyk.

Aby wysłuchać zapowiedzi, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku Klas Östergren "Gentlemani" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

14-18 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 23:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gentlemani w kaczym bajorze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 10:32
Po trzydziestu latach wreszcie trafiła na polski rynek książka Klasa Östergrena pt. "Gentelmani". Ten kryminał to "książka totalna" - mówi krytyk Anna Marchewka.
rozwiń zwiń