Nadżib Mahfuz "Ród Aszura"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 14:07
Fragmenty powieści wybitnego pisarza egipskiego czyta Andrzej Blumenfeld. Od poniedziałku do piątku o 23.00.
Audio

Arcydzieło egipskiego noblisty: rozbuchana, pełna namiętności saga rodzinna obejmująca losy wielu pokoleń. Dramatyczna historia pewnego egipskiego rodu zapoczątkowanego przez pięknego, silnego i tajemniczego znajdę, Aszura.  

Mimo niewiadomego pochodzenia sprawiedliwy Aszur staje się panem dzielnicy, dbając o zwykłych, biednych ludzi. Ale jego następcy – synowie, wnuki, prawnuki – wikłają się w zdrady i oszustwa, ulegają pokusom bogactwa i nieodpowiednim kobietom. Wkrótce ród traci zaufanie i przywództwo. Czy znajdzie się ktoś, kto mu je przywróci?

Barwna przypowieść o Złu i Dobru w świecie, w którym ani smutek, ani radość nie trwają wiecznie, pełna zaskakujących zdarzeń i pełnokrwistych postaci, łącząca prozę przygodową z poetyckim czarem wschodnich gawęd.

/

Nadżib Mahfuz – żyjący w latach 1911-2006 najwybitniejszy pisarz egipski, prawdziwy twórca powieści w języku arabskim. Jego dorobek obejmuje zbiory opowiadań, powieści, scenariusze filmowe i dramaty. Przez całe życie związany z Kairem, niemal codziennie bywał w kawiarni al-Fiszawi, uchodzącej za najstarszą w Afryce.

W 1988 roku Nadżiba Mahfuza uhonorowano Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.
Dotychczas po polsku ukazało się kilka jego powieści: "Hamada z zaułka Midakk", "Opowieści starego Kairu", "Złodziej i psy" oraz "Rozmowy nad Nilem", wydane nakładem Świata Książki.

Czyta Andrzej Blumenfeld.

28 marca – 1 kwietnia (poniedziałek-piątek), godz. 23:00
 

Zobacz więcej na temat: Afryka Andrzej Blumenfeld Kair
Czytaj także

Czarne obrazy z życia mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 17:37
Nowa powieść Jacka Dehnela, twórczość amerykańskiego prozaika Cormaca McCarthy'ego oraz wydarzenia związane z 80. rocznicą urodzin Thomasa Bernharda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrystus z gdańskiej stoczni

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 16:20
Stefan Chwin opowiada o swojej nowej – jednocześnie gdańskiej i bardzo uniwersalnej – powieści "Panna Ferbelin".
rozwiń zwiń