X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Bugajski: "Przesłuchanie" to historia walki o duszę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 13:00
- O zrobieniu takiego filmu marzyłem od wielu lat i kiedy powstała Solidarność poczułem, że nadszedł czas, by wziąć się do roboty. Postanowiłem opowiedzieć historię zwykłego człowieka żyjącego na marginesie wydarzeń politycznych, który dostaje się w tryby komunistycznej bezpieki - opowiadał w Dwójce wybitny reżyser filmowy.
Audio
  • Ryszard Bugajski o swoim domu rodzinnym i decyzji, by zostać reżyserem filmowym (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ryszard Bugajski o studiach na łódzkiej filmówce i o swoich pierwszych filmach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ryszard Bugajski o filmie "Przesłuchanie" (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ryszard Bugajski o dalszych losach filmu "Przesłuchanie" (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ryszard Bugajski o wpływie, jaki wywarł na jego życie film "Przesłuchanie" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Ryszard Bugajski
Ryszard BugajskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy gawędy zmarłego 7 czerwca br. Ryszarda Bugajskiego, który był twórcą "najbardziej antykomunistycznego filmu w dziejach polskiego kina", czyli "Przesłuchania". Reżyserował także "Generała Nila", "Układ zamknięty" i "Zaćmę". W swojej twórczości interesował się jednostką w zderzeniu z polityką i historią, opowiadał o historii Polski, pełnej trudnych i tragicznych wydarzeń.

- "Przesłuchanie" to historia kobiety głęboko przekonanej o swojej racji, posiadającej moralność, która nie pozwala jej zdradzić przyjaciół, podpisać fałszywego oświadczenia. Ona sama, jako mało znacząca piosenkarka uważa, że jej życie nie jest wiele warte, ale to nie ma znaczenia. Nie walczy o fakty i prawdę, które także przestały mieć znaczenie, ale o samą siebie. Wie, że nie może dać się złamać komunistycznej bezpiece. To historia walki o duszę - mówił w jednej z gawęd Ryszard Bugajski.

W cyklu nagranym przez Bogumiłę Prządkę w 2004 roku reżyser wspominał również swoje dzieciństwo i młodość, opowiadał o domu rodzinnym, a także o decyzji, by zostać reżyserem filmowym. Wspominał też m.in. czasy swoich studiów w łódzkiej filmówce i swoje pierwsze dokonania filmowe.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości 

Data emisji: 24-28.06.2019

Godzina emisji: 12.45

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuka w imię uczciwości. Wspomnienie Ryszarda Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:12
Wybitny reżyser, autor takich filmów jak "Przesłuchanie", uważane za "najbardziej antykomunistyczny film w dziejach polskiego kina", a także m.in. "Generał Nil", "Układ zamknięty" i "Zaćma", zmarł 7 czerwca.
rozwiń zwiń