X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Faust" Goethego na inaugurację "Europy po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 14:18
W nowym cyklu słuchowisk realizowanych wraz z Teatrem Polskim w Warszawie będziemy prezentować istotne dla kultury europejskiej dzieła literackie w polskich przekładach. Zaczęliśmy "Faustem" Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reżyserii Dariusza Błaszczyka.
Próba spektaklu w Teatrze Polskim
Próba spektaklu w Teatrze PolskimFoto: Piotr Piorun/PR

Ukazany przez Goethego Faust to archetypiczna postać naukowca, przywoływana także w wielu innych tekstach literackich, który posiadł całą dostępną wiedzę, ale nie przyniosło mu to spełnienia.

W poszukiwaniu szczęścia podejmuje zakład z szatanem – odda mu swoją duszę, jeśli zazna upragnionego szczęścia. W tym dramacie Goethe stawia wiele istotnych pytań – o naturę i źródło zła, o pragnienie wiecznej młodości, o miłość, która nie cofa się przed największym poświęceniem.

W słuchowisku w reżyserii Dariusza Błaszczyka, znakomitego reżysera, laureata Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu "Dwa Teatry", w roli tytułowej wystąpił Szymon Kuśmider, a partnerowali mu Tomasz Drabek (Mefistofeles), Ewa Makomaska (Czarownica), Hanna Skarga (Małgorzata), Katarzyna Strączek (Marta), Antoni Ostrouch (Stary chłop), Marcin Jędrzejewski (Duch) i Adam Cywka (Wagner).


Szymon Kuśmider 1200.JPG
Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Interesująca była też warstwa dźwiękowa – muzykę napisał Michał Jacaszek, autor muzyki elektronicznej, który w spektaklu współpracował z Mieczysławem Litwińskim, multiinstrumentalistą, odpowiedzialnym za motywy ezoteryczne i kabalistyczne.

***

Tytuł audycji: Europa po polsku

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 16.00

mko/bch

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wokół "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:00
W audycji rozmawialiśmy o jednym z najważniejszych dzieł kultury europejskiej, którego adaptacja otworzy w Dwójce cykl słuchowisk "Europa po polsku".
rozwiń zwiń