"Faust" Goethego na inaugurację "Europy po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 14:18
W nowym cyklu słuchowisk realizowanych wraz z Teatrem Polskim w Warszawie będziemy prezentować istotne dla kultury europejskiej dzieła literackie w polskich przekładach. Zaczęliśmy "Faustem" Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reżyserii Dariusza Błaszczyka.
Próba spektaklu w Teatrze Polskim
Próba spektaklu w Teatrze PolskimFoto: Piotr Piorun/PR

Ukazany przez Goethego Faust to archetypiczna postać naukowca, przywoływana także w wielu innych tekstach literackich, który posiadł całą dostępną wiedzę, ale nie przyniosło mu to spełnienia.

W poszukiwaniu szczęścia podejmuje zakład z szatanem – odda mu swoją duszę, jeśli zazna upragnionego szczęścia. W tym dramacie Goethe stawia wiele istotnych pytań – o naturę i źródło zła, o pragnienie wiecznej młodości, o miłość, która nie cofa się przed największym poświęceniem.

W słuchowisku w reżyserii Dariusza Błaszczyka, znakomitego reżysera, laureata Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu "Dwa Teatry", w roli tytułowej wystąpił Szymon Kuśmider, a partnerowali mu Tomasz Drabek (Mefistofeles), Ewa Makomaska (Czarownica), Hanna Skarga (Małgorzata), Katarzyna Strączek (Marta), Antoni Ostrouch (Stary chłop), Marcin Jędrzejewski (Duch) i Adam Cywka (Wagner).


Szymon Kuśmider 1200.JPG
Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Interesująca była też warstwa dźwiękowa – muzykę napisał Michał Jacaszek, autor muzyki elektronicznej, który w spektaklu współpracował z Mieczysławem Litwińskim, multiinstrumentalistą, odpowiedzialnym za motywy ezoteryczne i kabalistyczne.

***

Tytuł audycji: Europa po polsku

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 16.00

mko/bch

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wokół "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:00
W audycji rozmawialiśmy o jednym z najważniejszych dzieł kultury europejskiej, którego adaptacja otworzy w Dwójce cykl słuchowisk "Europa po polsku".
rozwiń zwiń