Komediantka szuka szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 09:08
Opowieść o idealistce, która uwierzyła w piękno aktorskiego świata. Uciekła od codzienności, ale czy na scenie znalazła to, za czym tak tęskniła?

Władysław Reymont, nim zaczął utrzymywać się z pracy literata, na długo przed Noblem, próbował szczęścia w różnych zawodach. Jego rodzice chcieli, by został, jak oni, organistą, młodemu Władysławowi jednak nie spieszno było do kościelnego muzykowania. Po epizodzie krawieckim – został czeladnikiem – przyszły pisarz przystał ponoć do wędrownych grup teatralnych. Nie zagościł tam zbyt długo, ale z pewnością poznał realia aktorskiego światka.

"Komediantka", wczesna powieść Władysława Reymonta (wydana w 1896), opowiada o losach panny Janiny Orłowskiej, 22-letniej mieszkanki prowincjonalnego Bukowca. Dziewczyna – pełna marzeń i aspiracji, które wykraczają daleko poza małomiasteczkowe wyobrażenia o szczęściu – podejmuje odważną, budzącą sprzeciw jej najbliższych decyzję. Postanawia nie przyjąć oświadczyn Grzesikiewicza, skądinąd wcale niezłego kandydata na męża. Odkrywa natomiast w sobie pasję aktorską – by ją zrealizować, przyłącza się do pewnej teatralnej trupy. Czy jednak znajdzie tam spełnienie?

Władysław Stanisław Reymont "Komediantka"
Adaptacja: Grażyna Gronczewska. Reżyseria:  Andrzej Zakrzewski.
Wykonawcy: Krzysztof Kolberger, Agnieszka Suchora, Daria Trafankowska, Maria Klejdysz, Eugeniusz Robaczewski, Adam Bauman

Adaptacja z 2000 r.

 28 października, piątek, godz. 15.30

poniedziałek-piątek, godz. 15:30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dialogi niesceniczne z Marcinem Hycnarem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 20:12
Popularny i ceniony aktor młodego pokolenia, znany z ról teatralnych, radiowych i telewizyjnych, opowiedział w Dwójce o swej pracy i planach artystycznych.
rozwiń zwiń