Wschód i Zachód w muzyce Marcela Chyrzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:09
Czy i jak można spotkać w jednym utworze minimalizm z serializmem? Albo jak współegzystuje w kompozytorskiej sztuce postromantyczna emocjonalność z upodobaniem do japońskich drzeworytów ukiyo-e? Tego dowiedzieliśmy się ze spotkania z Marcelem Chyrzyńskim i jego muzyką.
Marcel Chyrzynski
Marcel ChyrzynskiFoto: PWM/Bartek Barczyk

Marcel Chyrzyński to kompozytor i pedagog, współtwórca grupy (MCH)2. Artysta ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Marka Stachowskiego. Studiował również instrumentację u prof. Krzysztofa Pendereckiego. Swój warsztat doskonalił również m.in. pod okiem Richarda Boulangera, Cindy McTee i Rodneya Oaksa, Bogusława Schaeffera, Lidii Zielińskiej oraz Hanny Kulenty.

Dwukrotnie zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów im. Andrzeja Krzanowskiego w Bielsku-Białej: w 1988 za "Miniaturę" na klarnet solo, a w 1990 roku za "Trzy preludia" na klarnet i fortepian. Wyróżnienie przyniósł mu także utwór "Piece for Orchestra", który doceniony został w Konkursie Kompozytorskim Programu 2 Polskiego Radia. 

Jego utwory wykonywane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, m.in. w Anglii, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Kompozycje Marcela Chyrzyńskiego były wykonywane również w Sydney podczas koncertu "Dimensions of Time and Silence", zaś utwór "Extended Perception of Echo for Strings" reprezentował polską muzykę współczesną na Międzynarodowych Targach "Midem Classique 2000" w Cannes.

W muzyce Marcela Chyrzyńskiego spotyka się Wschód z Zachodem. Na czym to polega? Zapraszamy na spotkanie z kompozytorem i jego muzyką w cyklu "Nowa Polska".


Posłuchaj
59:22 2022_01_19 22_00_15_PR2_Nowa_Polska.mp3 Kompozycje Marcela Chyrzyńskiego (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Julian Lage: nie potrafię nikogo naśladować

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 12:59
- Nigdy nie miałem zdolności do naśladowania. Próbowałem, ale to jak zakładać czyjeś ubranie: nie oznacza to, że od razu wyglądasz jak ta osoba. Było mi szkoda czasu na zamartwianie się, że mi to nie wychodzi, grałem więc swoje. I dzięki Bogu, inaczej nie wytrzymałbym presji - mówił w Dwójce jeden z czołowych jazzowych gitarzystów świata Julian Lage.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava. Muzyczny pomost między instrumentem a głosem [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:00
- Tworzymy duet muzyczny spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają artyści Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava, których usłyszeliśmy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!
rozwiń zwiń