André Previn i "Brief Encounter"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 23:00
W kolejnej odsłonie "Tematów operowych" słuchaliśmy opery "Brief Encounter" André Previna w premierowym nagraniu Deutsche Grammophon.
Andr Previn był cenionym pianistą jazzowym, dyrygentem i kompozytorem
André Previn był cenionym pianistą jazzowym, dyrygentem i kompozytoremFoto: Interfoto/Forum

André Previn był absolwentem konserwatoriów w Berlinie i w Paryżu, w 1939 wyjechał do USA. W 1948 rozpoczął współpracę z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer jako kompozytor i kierownik orkiestr nagrywających muzykę filmową. Był także laureatem czterech Oscarów za ścieżki dźwiękowe do filmów: Gigi (1958), Porgy i Bess (1959), Słodka Irma (1963) i My Fair Lady (1964)

Był wysoko cenionym pianistą jazzowym, dyrygował najlepszymi orkiestrami symfonicznymi świata. W 1998 za nagranie swojej opery Tramwaj zwany pożądaniem (na podstawie Tennessee Williamsa) zdobył Grand Prix du Disque.

"Brief Encounter" to druga opera André Previna. Dwuaktowe dzieło oparte zostało na klasycznej filmowej adaptacji sztuki "Still Life" brytyjskiego dramaturga Noëla Cowarda i reżysera Davida Leansa. To opowieść, dla której tłem jest Anglia podczas II wojny światowej, a jej bohaterami Laura Jesson i Alec Harvey. Oboje są w związkach małżeńskich i mają dzieci. Jednak przypadkowe spotkanie w mieście szybko prowadzi do namiętności i potajemnych spotkań. W końcu kochankowie muszą zdecydować między miłością a honorem.

Posłuchaj
60:34 2022_01_18 21_59_37_Tematy_operowe.mp3 André Previn i "Brief Encounter" (Tematy operowe/Dwójka)

Nagranie zostało zrealizowane w 2009 roku podczas światowej premiery w Wortham Theatre Cente. Artyście towarzyszyła Houston Grand Opera Orchestra. W produkcji wystąpili: Elizabeth Futral jako Laura Jesson i Nathan Gunn jako Alec Harvey. W nagraniu usłyszeć można również Rebekah Camm, Meredith Arwady, Roberta Orthema i Kim Josephson. Orkiestrą dyrygował Patrick Summers.

"Brief Encounter" André Previna:

YouTube Houston Grand Opera

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Wiesław Ochman: coraz częściej mówią na mnie "dziadek Krystiana" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:55
- Jest niezwykle ambitny i pracowity, co mi imponuje. Chce, żeby każdy utwór to było coś innego, żeby klasyczne śpiewanie było połączone z popem. Oprócz komponowania gra jeszcze na fortepianie i na trąbce - mówił w Dwójce Wiesław Ochman o swoim wnuku Krystianie, zyskującym coraz większą popularność piosenkarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Hiolski: miałem najszczerszy zamiar zostać lotnikiem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:55
- Tuż przed wojną robiłem kurs szybowcowy w Bezmiechowej pod Lwowem. Na tym się skończyło, ale fascynacja lotnictwem mi została – mówił w archiwalnym nagraniu Andrzej Hiolski, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych XX wieku. 1 stycznia minęła setna rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń