Krzysztof Trebunia-Tutka: nie planowałem zostać muzykiem [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 12:56
- Zawsze myślałem o tym, żeby być architektem. Podobało mi się budowanie, podobała mi się ciesielka. Myślałem, że coś najpiękniejszego, co można w życiu robić, to właśnie projektować i budować góralskie domy - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyk, kompozytor, architekt, animator kultury i pedagog.

ZOBACZ WIDEO:

  • Termin tej wizyty nie był przypadkowy. Trwa bowiem 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", z którym gość Cafe "Muzy" związany jest od samego początku.
  • W tym roku jubileusz 30-lecia świętuje również zespół Trebunie-Tutki, którego założycielem i liderem jest właśnie Krzysztof Trebunia-Tutka.
  • Już niebawem z kolei ukaże się wywiad rzeka z artystą - "Opętany wolnością, spętany tradycją" autorstwa Janusza Miki. 

Choć Krzysztof Trebunia-Tutka nie planował zostać muzykiem, to od małego otoczony był muzyką. Jego ojciec, Władysław, był artystą malarzem i znanym na Podhalu multiinstrumentalistą.

Krzysztof Trebunia-Tutka - syn tego Władysława

- Malując obrazy olejne, szkicując i rysując, ojciec co jakiś czas zdejmował ze ściany instrumenty: skrzypce, gęśle podhalańskie czy kozę. Grał coś, przypominając starych mistrzów. Komentował przy tym sam do siebie, kto jak grał. Ja tego wszystkiego słuchałem, a potem przychodzili wieczorem jego koledzy i sąsiedzi muzykanci. Granie było do samego rana, następnego dnia ciężko było wstać do szkoły - wspominał gość Dwójki.

W ten sposób Krzysztof Trebunia-Tutka nasiąkał tradycyjną góralską muzyką. Razem z młodszym rodzeństwem, siostrą i bratem, w końcu zaczęli również wspólnie grać. - Ojciec, gdy zobaczył, że sami coś umiemy, to czasem coś nam pokazywał - opowiadał muzyk. 

Posłuchaj
52:18 Dwójka cafe muza 19.05.2024.mp3 Krzysztof Trebunia-Tutka o rodzinnym domu, zespole Trebunie-Tutki i eksperymentowaniu (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Krzysztof Trebunia-Tutka urodził się 19 czerwca 1970 roku. Jest muzykiem, kompozytorem, architektem, pedagogiem i animatorem kultury, założycielem i liderem zespołu Trebunie-Tutki oraz Kapeli "Śleboda". Współpracował m.in. z Krzysztofem Ścierańskim, Wojciechem Waglewskim czy Włodzimierzem Kiniorskim. Otrzymał liczne nagrody i odznaki, m.in. "Zasłużony Działacz Kultury", "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jest ponadto autorem trzytomowego wydawnictwa, które nosi tytuł "Muzyka Skalnego Podhala".

Poznaj laureatów Konkursu Muzyki Folkowej 2024 >>>

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk, kompozytor, architekt, animator kultury, pedagog)

Data emisji: 19.05.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/pr/kormp

Czytaj także

Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 16:05
W "Źródłach" wysłuchaliśmy pilotażowego odcinka podcastu "Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki". O historii źródeł kultury podhalańskiej, roli, jaką pełnili w niej Wołosi i pasterstwo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Halszka Sokołowska: muzyka będzie miała kontekst górski

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 10:00
- Muzyka będzie dotyczyć gór, w których się zakochałam, ale przede wszystkim będzie dotyczyć melodii autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki z płyty, którą nagrał ze swoim zespołem we współpracy z góralami z Gruzji. Ja te melodie bardzo mocno czuję - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, multiwokalistka, która w sobotę wystąpi w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń