REKLAMA

Leoš Janáček "Jenufa". Dramat miłości do utracjusza

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 23:00
W sobotni wieczór sięgnęliśmy po "Jenufę", operę w trzech aktach Leoša Janáčka, czeskiego kompozytora, znanego z zamiłowania do wątków ludowych. Spektakl opowiada historię ślepo ulokowanych uczuć. W roli Jenufy czeska sopranistka słowackiego pochodzenia Gabriela Benačková. Wśród solistów wystąpił także Wiesław Ochman.
Wśród solistów usłyszymy także Wiesława Ochmana
Wśród solistów usłyszymy także Wiesława OchmanaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Program

Leoš Janáček Jenufa – opera w trzech aktach

wyk. Gabriela Benačková – sopran (Jenufa), Barbara Schramm – alt (Babcia Buryjovka), Wiesław Ochman – tenor (Laca Klemen), Katherine Johnson – sopran (Jano), Kenneth Shaw – baryton (Stárek – majster z młyna), Leonie Rysanek – sopran (Kostelnička), Peter Kzaras – tenor (Števa Buryja), Ariel Rubstein – sopran (Borena), Maro Partamian – alt (Pastuchyna, Ciotka Kostelničkiej), Frank Barr – bas (Wójt), Nikki Li Hartliep – mezzosopran (Żona Wójta), Kathryn Cowdrick – mezzosopran (Karolka), Schola Cantorum of New York, Opera Orchestra of New York, dyr. Eve Queler

(Nowy Jork, 30.03.1988)

"Jenufa" to trzecie z kolei dzieło operowe Leoša Janáčka (1854-1928), urodzonego na Morawach czeskiego kompozytora, także teoretyka muzyki i folklorysty. We wspomnianej operze - czyli trzecim dziele operowym Janáčka, a pierwszym znaczącym sukcesie - znalazły się odniesienia do badań i poszukiwań folklorystycznych. Po prawykonaniu w Brnie w 1904 r. kompozytor musiał czekać aż 12 lat na jej wystawienie w Pradze.

Obecnie opera jest stosunkowo rzadko wykonywana na europejskich scenach.

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 20.00


Czytaj także

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 10:57
- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: Verdi może być niebezpieczny dla głosu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 11:10
- Rolę księcia w "Rigoletcie" śpiewam już dwadzieścia lat. To jeden z moich ostatnich spektakli w tej roli, ponieważ idę w trochę mocniejsze role tenorowe w repertuarze verdiowskim - w "Filharmonii Dwójki" (29.01) przenieśliśmy się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku, skąd nadaliśmy operę Giuseppe Verdiego pt. "Rigoletto". Jedną z głównych partii wykonał światowej sławy polski tenor Piotr Beczała, z którym w przerwie rozmawiał Konrad Handschuh.  
rozwiń zwiń