Dariusz Pachocki: "Nieradość" Pawła Sołtysa jest nieduża, ale bardzo sycąca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:00
- Autor bardzo umiejętnie wysyca słowa znaczeniami. Ja to bardzo cenię w literaturze, że książka niesie coś więcej niż tylko fabułę - mówił w Dwójce Dariusz Pachocki, historyk literatury i edytor.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj

10:09 _PR2_witaminy_AAC 2020_11_19-16-48-11.mp3 W audycji z historykiem literatury i edytorem Dariuszem Pachockim rozmawiamy o jego fascynacjach literackich (Literackie Witaminy/Dwójka)

Gość audycji nie kryje fascynacji stylem literackim autora książki. Wyznał, że dla niego Paweł Sołtys Sołtys to pisarz, który ewidentnie słyszy rytm słowa i wykorzystuje to w swojej twórczości literackiej. - Czuje też ten rytm słowa również jako muzyk, bo jako Pablopavo nagrał wiele płyt i doskonale się w tym realizuje. Ten autor świetnie zdaje sobie sprawę do czego literatura jest. W swoich krótkich tekstach umiejętnie i sprawnie łączy dwie ważne ścieżki, które w moim przekonaniu w literaturze powinny się nakładać na siebie. Mianowicie piękno słowa na które jest wrażliwy oraz niebanalną treść - mówił w audycji

Iwaszkiewicz Maria1200.jpg
Maria Iwaszkiewicz. "Portrety" z najlepszej strony

Czytaj także:

Drugą z propozycji gościa Dwójki jest książka prof. Ryszarda Koziołka "Dobrze się myśli literaturą".

- Jest to zbiór tekstów, które profesor dość często publikuje w "Tygodniku Powszechnym" ale też w innych czasopismach. Jak dla mnie, prof. Ryszard Koziołek to niedościgniony wzór myślenia o literaturze i przede wszystkim podawania tych myśli. Jest to sposób który jak sądzę będzie atrakcyjny zarówno dla specjalistów jak i dla tych którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat lektur profesora - opowiadał Dariusz Pachocki.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek 

Gość: Dariusz Pachocki (historyk literatury, edytor m.in. utworów Stachury, Broniewskiego, Czechowskiego)

Data emisji: 19.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Paziński: sięgnąłem po kojące "Muminki"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:48
- Przeczytałem na nowo cały cykl "Muminków". Raz na jakiś czas zdejmuję z półki wszystkie 9 tomów i czytam. Ponieważ jest to lektura z dzieciństwa, to przypomina nam czas lepszy - mówił o książkach, które towarzyszyły mu w czasie kwarantanny pisarz, eseista i tłumacz Piotr Paziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Sadurska: zazwyczaj czytam kilka książek naraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:00
- Nie umiałabym powiedzieć tylko o jednej książce, dlatego wzięłam ze sobą te, które właśnie ostatnio przeczytałam i które zrobiły na mnie duże wrażenie - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Barbara Sadurska, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę "Mapa".
rozwiń zwiń