Przemysław Czapliński: polecam książkę Edwina Bendyka "W Polsce, czyli wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 09:20
- Mamy trzy wierzchołki trójkąta - władza, społeczeństwo i środowisko naturalne i one muszą się między sobą dogadywać, trzeba uwzględniać te trzy podmioty. Co świadczy o tym, że nie da się dłużej lekceważyć środowiska naturalnego, eksploatować natury w przeświadczeniu, że sama się zregeneruje - mówił krytyk i historyk literatury prof. Przemysław Czapliński.
Edwin Bendyk  W Polsce, czyli wszędzie
Edwin Bendyk „W Polsce, czyli wszędzie"Foto: mat.pras.
huelle pawel_ 1200.jpg
Paweł Huelle poleca Krúdyego, Sabaliauskaitė i Borchardta

Posłuchaj
10:18 _PR2_AAC_(Literackie_Witaminy)_ 2020_11_30-16-45-58.mp3 O swoich wyborach literackich mówił krytyk i historyk literatury prof. Przemysław Czapliński. (Poranek Dwójki/Dwójka)

 

- Książką wyjściową chciałbym uczynić ostatnią publikację Edwina Bendyka zatytułowaną znacząco "W Polsce, czyli wszędzie". Autor dobrze znany, publicysta, kulturoznawca, człowiek zainteresowany relacjami pomiędzy nowymi technologiami, a przemianami społeczeństwa, ale jego horyzonty są niesłychanie szerokie. Przy tym każda jego książka jest nieprawdopodobną skarbnicą wskazówek, rekomendacji, odniesień również innych książek ciekawie, świetnie zreferowanych. Otóż doniosłość książki Edwina Bendyka polega na tym, że właśnie podpowiada pytania, kryteria, kategorie, którymi musimy zacząć się posługiwać, które musimy wprowadzić do naszego myślenia i mówienia po to, żeby skontaktować się z teraźniejszością - mówił gość Dwójki.

Jak mówił profesor, Edwin Bendyk w całej swojej książce zwraca uwagę, na to, że niewystarczające, nieadekwatne, nieprzystające do rzeczywistości są wszystkie te koncepcje, które próbują ująć ją wyłącznie z jednej strony, np. tylko od strony ekonomicznej. - Rozwiązaniem poznawczym, a więc nie rozwiązaniem problemów, ale sposobem na zobaczenie wreszcie tychże problemów jest próba ujęcia łącznego, czyli takiego, które będzie uwzględniało kwestie polityczne, gospodarcze, kulturalne, biorące pod uwagę również kwestie środowiska naturalnego.

Czytaj też:

W obszarze podobnej tematyki nasz gość również poleca książki Geoffreya Parkera "Globalny kryzys" i Józefa Krzyka "Plagi, historia bez końca".

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gośćprof. Przemysław Czapliński (krytyk, historyk literatury z Uniwersytety im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 30.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Orbitowski: jestem facetem, który kocha lapidarność stylu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:12
- Przedpremierowo przyszła do mnie książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nosi tytuł "Świeży", a napisał ją niejaki Nico Walker. Jego nazwisko brzmi jak nazwa jakiegoś burbona i rzeczywiście ta książka trochę taka jest: minimalistyczna w stylu i bardzo lapidarna - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Pachocki: "Nieradość" Pawła Sołtysa jest nieduża, ale bardzo sycąca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:00
- Autor bardzo umiejętnie wysyca słowa znaczeniami. Ja to bardzo cenię w literaturze, że książka niesie coś więcej niż tylko fabułę - mówił w Dwójce Dariusz Pachocki, historyk literatury i edytor.
rozwiń zwiń