"Martin Eden" Londona niezmienne aktualny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:40
- Jeśli ktoś tej książki jeszcze nie przeczytał, to gorąco ją polecam. Okazuje się, że analizy sprzed stu lat mogą być aktualne dla współczesnego uczestnika popkultury - zachęcał do lektury Jarosław Sokół, scenarzysta, producent filmowy, powieściopisarz oraz doktor filologii angielskiej.
Jarosław Sokół
Jarosław SokółFoto: Wojciech Kusiński/PR

Nasz gość jest autorem blisko dwustu zrealizowanych scenariuszy filmowych i telewizyjnych, w tym serialu "Czas honoru", na podstawie którego napisał także bestsellerową trylogię powieściową. W 2020 roku otrzymał nagrodę Złoty Pocisk za najlepszą polską powieść kryminalno-historyczną "Wyspa zero".


Posłuchaj
08:27 LIterackie witaminy Dwójka 31 maj 2021 16_45_42.mp3 Jarosław Sokół o ważnych dla niego lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Wspominając ważne dla siebie wydawnictwa, Jarosław Sokół na pierwszym miejscu wymienił nieco zapomnianą książkę Jacka Londona "Martin Eden". - Na poły autobiograficzna, szczególna w całym dorobku Jacka Londona, który pisał głównie książki przygodowe: traperów na Alasce, marynarzy na morzach, ale napisał jedną historię, która dotyczyła go osobiście - o pisarzu.


Tadeusz Różewicz Forum1200.jpg
Marta Podgórnik: Różewicz żegna się z nami w słodko-gorzki sposób

Powieść powstała na początku XX wieku, a mówi o fenomenie sławy. - Niezwykle mnie zafascynowało, że ta książka nie przestaje na tym, co jest celem typowych succes story - stwierdził gość Dwójki. - W zasadzie zaczyna się, gdy ten człowiek zostaje sławnym pisarzem, ale sława nie przynosi mu najmniejszej nawet satysfakcji.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jarosław Sokół (scenarzysta i autor kryminałów)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Marian Sworzeń: na nowo sięgnąłem po Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:33
- Poezja Zagajewskiego była dla mnie zawsze wzorem twórczości, która mobilizuje czytelnika, która pokazuje, jak pięknie można pisać o świecie i go przeżywać - mówił w "Literackich witaminach" Marian Sworzeń, pisarz, dramaturg i eseista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jerzy Pilch mawiał, że Biblia i Sienkiewicz zrobiły z niego pisarza"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:30
- Co do Biblii nie jest to zaskoczenie. Tytuły pilchowej prozy, całe frazy, styl, a także ton i dykcja są oparte na fantastycznych przetworzeniach stylu biblijnego. Ale Sienkiewicz? Pilch wyznał, że ojciec kazał mu codziennie czytać na głos tego Sienkiewicza i to w nim zostało - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Ryszard Koziołek w 1. rocznicę śmierci Jerzego Pilcha.
rozwiń zwiń