REKLAMA

"Lato" Vivaldiego i muzyczny sposób na upały

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 13:00
- Jest lato, upały i wszyscy staramy się od tych upałów odpocząć, słuchając być może muzyki spokojniejszej niż zazwyczaj. No bo w zimie jest zimno, więc niech muzyka nas rozgrzewa, a w lecie - wręcz przeciwnie - mówił Waldemar Malicki, zapowiadając swoją kolejną audycję.
Jakiej muzyki chętnie słuchamy latem?
Jakiej muzyki chętnie słuchamy latem?Foto: Glow Images/East News

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Prowadzący przyznał, że dobrze byłoby, żeby muzyka nas schłodziła. - Chyba że jest akurat burza, więc muzyka może za nią podążać i być gwałtowniejszą - zaznaczył.

- Zapraszam na spotkanie z muzyką, która opowiada o lecie w sposób najlepszy, czyli "Lato" Antonia Vivaldiego oraz innych kompozytorów - stwierdził.

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet pojazdy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: wiem, więc słyszę.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]


Posłuchaj
118:22 2022_07_09 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 "Lato" Vivaldiego i muzyczny sposób na upały (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń