Dave Rempis - Chicago, Kraków i… Peloponez

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 07:00
Dave'a Rempisa po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2004 roku podczas koncertów kultowej grupy Vandermark 5 w krakowskiej Alchemii. Już wtedy był powalającym saksofonistą - wydawało się nam, że nie da się grać gęściej, ciekawiej, głośniej i bardziej elokwentnie.
Dave Rempis
Dave RempisFoto: Cengiz Yar

Jednak kolejne lata i kolejne płyty pokazały, że Rempis dopiero się rozkręcał. Jest wytrwały, konsekwentny, zaangażowany i ma niespożytą energię - współprowadzi klub, pracuje w wielu projektach, organizuje festiwale i cykle koncertów, prowadzi wytwórnię Aerophonic Records. 

W rozmowie powróciliśmy na moment do starych dobrych czasów, ale Dave Rempis opowiadał nam głównie o swoich bieżących wyzwaniach, zdradził kilka szczegółów dotyczących dzieciństwa i historii rodzinnej oraz pochwalił się otrzymanym niedawno greckim obywatelstwem.

W audycji przedstawiliśmy także program tegorocznej Krakowskiej Jesieni Jazzowej i słuchaliśmy kilku nowych płyt - zagrali m.in. gigant kontrabasu Barre Philips, który w wieku 87 lat wydał w wytwórni ECM swój nowy album, kopenhaska trębaczka Anne Efternøler oraz długoletni muzyczny druh Rempisa, perkusista Tim Daisy (album "Reset").

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.


Posłuchaj
115:43 2022_10_12 22_59_55_PR2_Nocna_strefa.mp3 Dave Rempis - Chicago, Kraków i… Peloponez (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Rozmowy improwizowane" w paśmie "Nocna strefa"

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Dave Rempis (saksofonista)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:15
- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń