Arnold Schönberg - Koncert skrzypcowy op. 36

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 23:00
W tym wydaniu audycji "Karnawał instrumentów" przyjrzeliśmy się Koncertowi skrzypcowemu austriackiego kompozytowa Arnolda Schönberga.
Arnold Schnberg
Arnold SchönbergFoto: Courtesy Everett Collection/Everett/Forum

Arnold Schönberg komponował w wielu stylach. Uwielbiał także instrumentować cudze utwory. "Funiculí-Funiculá" - czemu nie? Ale czemu nie Koncert skrzypcowy op. 36? W audycji przyjrzyjmy się temu dziełu, a przede wszystkim posłuchamy koncertu, który prawie nigdy nie jest wykonywany publicznie.

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

Posłuchaj
58:25 2023_03_17 22_08_34_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Arnold Schönberg - Koncert skrzypcowy op. 36 (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 22.10

pg

 

Czytaj także

Jak "Księżycowy Pierrot" pogodził mowę ze śpiewem

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:00
– Ten utwór wywołał wstrząs prawdziwy, nie tylko wśród publiczności, ale też wśród samych muzyków. Wywarł on ogromny wpływ na wielu kompozytorów - o rewolucyjnym dziele "Pierrot Lunaire" Arnolda Schoenberga opowiadały w Dwójce dr hab. Iwona Lindstedt, muzykolog z UW, oraz Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka.
rozwiń zwiń