"Freja z siedmiu wysp". Kresy moralne na bezkresnym morzu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 16:00
W cyklu "Literacka sjesta" prezentujemy opowiadanie Josepha Conrada "Freja z siedmiu wysp" w interpretacji Jana Englerta.
Zanim Józef Konrad Korzeniowski opublikował swoją pierwszą książkę, odbył ponad 40 morskich podróży
Zanim Józef Konrad Korzeniowski opublikował swoją pierwszą książkę, odbył ponad 40 morskich podróżyFoto: POLONA.PL

Nie było żadnego zakątka na tych tropikalnych wodach, gdzie by nie dotarła wybitnie pokojowa działalność starego Nelsona (czy też Nielsena). Gdyby się udało nakreślić tropy wszystkich jego podroży, mapę archipelagu pokryłaby sieć gęsta jak pajęczyna — z wyjątkiem jednak Filipin. Nie chciał nigdy zbliżyć się do tych okolic, gdyż bał się panicznie Hiszpanów, a właściwie władz hiszpańskich. Niepodobna sobie wyobrazić, czego się po nich spodziewał. Może czytał swojego czasu książki o inkwizycji. 

(fragment książki)


Joseph Conrad 663.jpg
Joseph Conrad. Szlachcic z Kresów

Urodził się jako Polak - Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Umarł jako Brytyjczyk - Joseph Conrad - jeden z najwybitniejszych klasyków literatury światowej. 

Zanim Józef Konrad Korzeniowski opublikował swoją pierwszą książkę, odbył ponad 40 morskich podróży. W wieku 17 lat, po śmierci ojca, wyjechał do Marsylii, gdzie zaciągnął się do francuskiej marynarki handlowej. Pod jej banderą pływał na Karaiby, do francuskich posiadłości w Ameryce Południowej oraz na Morzu Czarnym. Ze względu na to, że władze rosyjskie nie przedłużyły Korzeniowskiemu paszportu, musiał w 1878 roku zaciągnąć się do marynarki brytyjskiej. Odbył podróże do południowej Afryki, Indii, południowo-wschodniej Azji i Australii. W 1886 roku zdobył patent kapitański, a dwa lata później powierzono mu dowodzenie statkiem Otago.

Joseph Conrad - zobacz serwis specjalny>>>>

Pierwszy odcinek - 22 listopada.

***

Na "Literacką sjestę" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-15.15.

Zobacz więcej na temat: Joseph Conrad