Charles Dickens – "Klub Pickwicka". Obraz XIX-wiecznej Anglii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:00
Zapraszamy do słuchania fragmentów słynnej powieści Charlesa Dickensa "Klub Pickwicka" w interpretacji Bronisława Pawlika.
Charles Dickens (1812-1870)
Charles Dickens (1812-1870)Foto: Shutterstock/Everett Collection

"Klub Pickwicka" to pierwsza powieść Karola Dickensa publikowana w odcinkach w latach 1836-1837.

Połączenie powieści obyczajowej, satyry, farsy i romansu łotrzykowskiego. Utwór opisuje podróż po Anglii dobrodusznego pana Pickwicka, twórcy nowej teorii skakania żab, i jego groteskowych przyjaciół. Angielski humor manifestuje się w powieści zarówno w pełnych komizmu scenkach rodzajowych, jak i w charakterystykach występujących postaci. Uwięzienie pana Pickwicka pod zarzutem niedotrzymania obietnicy małżeństwa daje w końcowych partiach utworu okazję do przeprowadzenia ostrej krytyki prawa i sądownictwa w Anglii.

Powieść napisana jest z niezwykłym rozmachem, jej stronice zaludnia blisko trzystu bohaterów. Postaci są zindywidualizowane, zwłaszcza pod względem języka. Dzieło Dickensa zaskakuje bogactwem humoru, przemieszanego z ironią, satyrą i sarkazmem.

Opis książki pochodzi od wydawcy.

Charles Dickens należy do najpoczytniejszych pisarzy angielskich. Jego twórczość jest obrazem epoki Anglii wiktoriańskiej, a tysiące postaci jego powieści stanowi reprezentatywny przegląd społeczeństwa ówczesnej Anglii. Autor powołał do życia genialnych bohaterów: Olivera Twista, Davida Copperfielda, Małą Dorrit.

***

Na audycję "Literacka sjesta" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-15.15.

Zobacz więcej na temat: książki literatura