REKLAMA

Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 15:15
Od poniedziałku, 3 października, w "Literackiej sjeście" przedstawialiśmy "Opowieść Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poego w przekładzie Stanisława Sierosławskiego. Czyta Krzysztof Kołbasiuk.
Edgar Allan Poe
Edgar Allan PoeFoto: Shutterstock/Everett Collection

Ta jedyna ukończona powieść Edgara Allana Poego została zinterpretowana w studiach Polskiego Radia w 1995 roku przez aktora filmowego i teatralnego, znakomitego lektora oraz aktora dubbingowego - Krzysztofa Kołbasiuka.

Edgar Allan Poe urodził się 19 stycznia w 1809 roku w Bostonie. Wcześnie osierocony syn pary aktorskiej (matka - niezwykle utalentowana artystka bostońskiej sceny - zmarła, kiedy Edgar miał 3 lata), został przygarnięty na wychowanie przez zamożnego kupca Johna Allana. Jednak nie znalazł u niego tak potrzebnych osieroconemu dziecku ojcowskich uczuć. Pewnie stąd zrodziło się towarzyszące poecie przez całe życie poczucie samotności.

Niechęć przybranego ojca do łożenia środków na studia Poego była przyczyną narastającego konfliktu między mężczyznami. Po ostatecznym zerwaniu z domem młody Poe zaciągnął się do wojska, a potem podjął studia na prestiżowej uczelni West Point.

Wkrótce jednak zrezygnował z nauki, żeby całkowicie poświęcić się pisaniu. Utrzymywał się z nieregularnej współpracy z czasopismami w Baltimore, Richmond, Filadelfii i Nowym Jorku, walcząc z biedą, nieuleczalną chorobą żony, własnym narastającym alkoholizmem i narkomanią. Jego świetnie skonstruowane opowiadania, zaskakujące bogactwem fantazji, przenikliwością i umiejętnością tworzenia atmosfery grozy, stały się wzorcem tego rodzaju gatunku. Za najwybitniejsze dzieło Poego uchodzi poemat "Kruk" - mistrzowski pod względem poetyckim przede wszystkim dzięki wyczuciu melodii tekstu, z kluczowym, brzmiącym jak krakanie, wersem "Nevermore". Twórczość poetycka Poego wywarła później wielki wpływ, dzięki przekładom Baudelaire'a, na dzieła francuskich symbolistów.

7 października 1849 roku Edgar Allan Poe stracił przytomność na jednej z ulic Baltimore. Już się nie obudził.

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 3.10-11.11.2022

Godzina emisji: 15.00

mo

Zobacz więcej na temat: Edgar Allan Poe
Czytaj także

Edgar Allan Poe. Poeta, który zaraził mrokiem nowe pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 20:05
W audycji "Dwukropek" rozmawialiśmy o źródłach fascynacji śmiercią w twórczości legendarnego amerykańskiego autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści niesamowite" Edgara Allana Poe w Czwórce - za nami ostatni odcinek

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 10:54
Amerykański poeta i pisarz Edgar Allan Poe to jeden z najważniejszych twórców literatury XIX wieku oraz ojciec literatury kryminalnej. Przez cały styczeń, od poniedziałku do piątku o godz. 10.45, w Czwórce słyszymy jego "Opowieści niesamowite" w interpretacji Michała Mikołajczaka. 
rozwiń zwiń