Bolesław Prus - "Emancypantki". Czyta Anna Seniuk

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 15:15
W "Literackiej sjeście” słuchać będziemy fragmentów powieści Bolesława Prusa "Emancypantki". Nagranie pochodzi z lutego 1980 roku. Czyta Anna Seniuk.
Anna Seniuk w studiu Polskiego Radia
Anna Seniuk w studiu Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Bolesław Prus - "Emancypantki" pierwotnie w odcinkach

Akcja powieści rozpoczyna się w 1870 roku. Przypomnijmy, że od roku nie ma w Warszawie uczelni wyższej. Szkoła Główna zamknięta została w pięć lat po spacyfikowaniu powstania styczniowego tj, w roku poprzedzającym akcję powieści. Była ona wydawana pierwotnie w odcinkach (w latach 1890-93, kiedy to o Królestwie Polskim jego rosyjscy namiestnicy mówią Kraj Nadwiślański).

Książka o zmieniających się stosunkach społecznych

To nie jest jednak książka o bieżącej polityce. Na pewno jest to książka o zmieniających się stosunkach społecznych, w których coraz bardziej liczą się księgi rachunkowe. To nowy duch dziejów.

Czyta Anna Seniuk.

***

"Literacka sjesta" na naszej antenie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-15.15. Pierwszy odcinek 23 października. Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

mo/kk

Zobacz więcej na temat: Bolesław Prus
Czytaj także

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 05:52
Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki zwyczajny człowiek. Bolesław Prus, literatura, życie i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 05:54
"Niezwykły tajemniczy człowiek. Wspomniawszy »Lalkę«, trudno uwierzyć, że ta szara człeczyna napisać zdołała takie arcydzieło" – pisał o nim Stefan Żeromski. To rozdwojenie w biografii Głowackiego/Prusa zakorzenione było w dramatach, których los nie szczędził pisarzowi.
rozwiń zwiń