Melchior Wańkowicz "Ziele na kraterze" - literacka polszczyzna w najlepszym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:10
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza w paśmie "Literacka sjesta" prezentujemy obszerne fragmenty powieści "Ziele na kraterze". To wyidealizowana biografia rodziny pisarza. Czyta Jerzy Bińczycki. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 15.00. Zapraszamy.
Jerzy Bińczycki. Kadr z filmu Lato leśnych ludzi (1984)
Jerzy Bińczycki. Kadr z filmu "Lato leśnych ludzi" (1984)Foto: z archiwum Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego

SŁUCHAJ W DWÓJCE o 15.00: 

player Dwójka.jpg 

Idylla przerwana przez wojnę

W Domeczku przy ulicy Dziennikarskiej na warszawskim Żoliborzu toczy się beztroskie życie Jego – Kinga, żony Zofii – Królika i dorastających córek: Krystyny – Strusia vel Pytona (od ciągłych pytań) i Marty (Tirliporka). Piękna symbioza zostanie przerwana przez wojnę. Krysia, łączniczka "Parasola", zginie w Powstaniu Warszawskim, pisarz we wrześniu 1939 roku wyjedzie przez Rumunię obawiając się Niemców, domeczek runie w gruzach.

Melchior Wańkowicz wybrał literacką fikcję

W rzeczywistości nawet przedwojenne pożycie małżeństwa, a więc i całej rodziny, nie było tak sielskie-anielskie. Przed śmiercią Zofia miała wyznać "Miałam okropne życie, ale ciekawe", mniej szampańskie wspomnienia pozostawił też pisarz.

Nie na wierności szczegółom polega jednak siła prozy Melchiora Wańkowicza, zaś "Ziele na kraterze" jest z całą pewnością jedną z najpiękniejszych powieści polszczyzny.

Wyboru fragmentów, które usłyszymy na antenie Dwójki, dokonała w 1980 roku legendarna krakowska reżyserka radiowa Romana Bobrowska. Do nagrania powieści zaprosiła Jerzego Bińczyckiego.

***

Na "Literacką sjestę" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-15.15. Cykl przygotowała Anna Lisiecka. Pierwszy fragment powieści 29 stycznia.

pg/gs

Czytaj także

Melchior Wańkowicz w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 22:00
Zapraszamy na dźwiękowy portret dziennikarza, pisarza i reportażysty Melchiora Wańkowicza - jednego z literackich patronów 2024 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melchior Wańkowicz - reportażysta spod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 09:12
Wartość reportażu Melchiora Wańkowicza "Bitwa o Monte Cassino” jest ogromna. Stanowi najpełniejsze świadectwo bohaterskiego, polskiego czynu zbrojnego w czasie II wojny światowej - mówi dr Małgorzata Ptasińska, historyk z IPN.
rozwiń zwiń