Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po niej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:30
- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił Roman Dziewoński wspominają Zenona Wiktorczyka, redaktora "Satyry i humoru" Polskiego Radia.
Zenon Wiktorczyk
Zenon WiktorczykFoto: NAC

Posłuchaj
88:38 2021_01_16_15_00_04_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Wspomnienie o Zenonie Wiktorczyku (Dwie do setki/Dwójka)

Zenon Wiktorczyk był założycielem i konferansjerem słynnego Kabaretu Szpak, znanego słuchaczom także z audycji "Podwieczorek przy mikrofonie", oraz pierwszym dyrektorem Teatru Buffo. Był także oficerem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Irena Heppen, dziennikarka Polskiego Radia, Zenona Wiktorczyka wspomina w głównej mierze jako szefa. - Spędziliśmy wspólnie ponad 7 lat. To był mój pierwszy szef, fantastyczny przełożony i kto wie czy nie najlepszy. Był takim człowiekiem, z którym się było blisko i towarzysko, i zawodowo. 


Zenon Wiktorczyk_42-L-605-2_1000.jpg
Wesołe radiowe podwieczorki u Zenona Wiktorczyka

Jako przełożony Zenon Wiktorczyk stanowił wsparcie pracowników "Satyry i humoru" w zmaganiach z cenzurą. Miał wyjątkowe wyczucie względem tekstów swoich pracowników przewidując cenzurę, a swój urok osobisty wykorzystywał również w kontaktach z panią cenzor.

- Zenon Wiktorczyk zarówno w kabarecie Szpak, jak i w Polskim Radiu znalazł ucieczkę przed cenzurą, którym było stwierdzenie "z repertuaru przedwojennego". Mówił, że to ballada, którą się śpiewało gdzieś kiedyś przed wojną - mówił Roman Dziewoński.

Radiowa miłość

Wspominając Zenona Wiktorczyka Irena Heppen podkreślała jego stosunek do pracy, pracowników i samego radia.

- Był człowiekiem w jakiejś mierze księżycowym. Radio to był jego anioł, pomimo innych funkcji na przykład w telewizji, to radio było dla niego najważniejsze - wspomniała dziennikarka.

Przejawem wielkiej miłości Zenona Wiktorczyka do radia była realizacja "Podwieczorków przy mikrofonie". Żartowano o nich, że w godzinach transmisji ulice były pozbawione nawet milicjantów.

Kulisy powstawania historycznej audycji zdradził Roman Dziewoński. - "Podwieczorek przy mikrofonie" to był kocioł, nad którym Zenon Wiktorczyk panował. Kociokwik nieustanny, ale olbrzymią zasługą Zenona Wiktorczyka jest to, że przywołał tę przedwojenną tradycję Polskiego Radia w Sali Malinowej Bristolu, którą udało mu się wskrzesić i przez tyle lat prowadzić.

Przed przejściem na emeryturę Zenon Wiktorczyk zaczął mieć problemy z sercem. Z tego powodu udało mu się odstawić palenie papierosów, a także zgodnie z zaleceniem lekarza w trakcie pracy odbywał krótkie spacery.


Kazimierz Rudzki PAP 1200.jpg
Kabaret Szpak o rewelacjach roku 1955

- Przed oczami mam spacery pana Zenona na Myśliwieckiej wokół kanałku. Robił jeden kurs i mówił "to musi wystarczyć", po czym wracał do pracy - wspominała Irena Heppen.

Przedwojenny, kabaretowy sznyt

Mówiąc o Zenonie Wiktorczyku nie sposób nie wspomnieć o jego działalności kabaretowej, w której pełnił rolę konferansjera, autora tekstów i swoistego "łowcy talentów".

- Kabarety Zenona nie dotyczyły jakiejś mitycznej rzeczy, tylko naszych postaw i zachowań, które niestety pod niektórymi względami się nie zmieniają. Prawdziwy kabaret satyryczny ma to do siebie, że powinien dożylnie dobierać się do pewnych tematów - opowiadał Roman Dziewoński.

Zenon Wiktorczyk miał łatwość zjednywania sobie publiczności, ale również artystów, którzy brali udział w jego słuchowiskach. - Aktorzy uwielbiali pracować z nim, bo praca była lekka, miła i przyjemna i umiał wymagać w sposób niemęczący. W jego słuchowiskach i audycjach występowała plejada gwiazd, bo Zenonowi Wiktorczykowi nikt nie odmawiał - mówiła Irena Heppen.


***

Audycja: "Dwie do setki"

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Irena Heppen (dziennikarka Polskiego Radia), Roman Dziewoński (dziennikarz radiowy i muzyczny, syn Edwarda Dziewońskiego) oraz Czesław Majewski (kompozytor, pianista i aktor kabaretowy)

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Pierwsza audycja z cyklu "Po drugiej stronie lustra"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 12:30
Gościem będzie Rafał Rutkowski – aktor, jeden z nielicznych polskich specjalistów od komediowych występów solo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie jak film" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 09:50
Talent odziedziczyłam po rodzicach, na głębię ukierunkowała mnie okupacja - tak swoje zawodowe życie podsumowywała wybitna aktorka Alina Janowska.
rozwiń zwiń