Adam Eljasiński: klarnetowe impresje, francuskie inspiracje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 11:50
– Przeniesiemy się do Francji, kraju będącego Mekką instrumentów dętych, w którym powstał znany nam w obecnym kształcie klarnet, a tradycja wykonawstwa klarnetowej muzyki solowej i kameralnej sięga już ponad dwustu lat – zapowiadał Adam Eljasiński, współgospodarz "Miejscówki z Dwójką" (18.12).

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Adam Eljasiński jest doktorem sztuk muzycznych – ukończył studia doktoranckie w klasie klarnetu prof. Mieczysława Stachury w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest absolwentem Ostravska Universita w Ostrawie oraz konserwatoriów w Nicei i Paryżu. Otrzymał Diplome d'Etudes Musicales oraz Premier Prix de Conservatoire de Nice, w dziedzinie solowej i kameralistyce oraz został laureatem Prix de Virtuosite a l'unanimite. Obecnie jest klarnecistą-solistą Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Podczas "Miejscówki z Dwójką" zaprezentował się w odsłonie solowej, jak również w duecie z altowiolistką Aleksandrą Demowską-Madejską oraz z zespołem Kwintofonia, którego jest klarnecistą.

Aleksandra Demowska-Madejska również posiada tytuł doktora sztuk muzycznych – ukończyła studia doktoranckie w klasie altówki prof. Jolanty Kukuły-Kopczyńskiej w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Studia magisterskie odbyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, studiowała również w Royal Flemish Conservatoire w Antwerpii. W 2019 roku otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację autorskiej aranżacji i opracowanie głosu solowego do koncertu Aleksandra Tansmana na altówkę solo z towarzyszeniem orkiestry, a w 2020 roku odznakę "Zasłużony dla kultury polskiej".

Kwintofonia i debiut w Polskim Radiu

Z kolei kwintet dęty Kwintofonia to formacja muzyków orkiestr: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, a także Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Wspólna pasja do kameralistyki zaowocowała powstaniem zespołu, który swój premierowy koncert miał 21 stycznia 2021 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.

Muzyka francuska i rosyjski rodzynek

- Nasze najbliższe spotkanie skupi się głównie wokół muzyki francuskich kompozytorów, takich jak Pierre Max Dubois, Jacques Ibert, Guillaume Connesson, ale opowiem również o miniaturze na klarnet solo wielkiego rosyjskiego twórcy Igora Strawińskiego oraz o jego spotkaniu z najwybitniejszym impresjonistą Claudem Debussym – zapowiadał Adam Eljasiński.

Zobacz także:

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zaprasiliśmy w sobotę (18.12) – transmisja była dostępna na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Michał Górczyński o interwałach [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 12:00
- Zagram dla Państwa o interwałach. Przejdziemy drogę od prymy do oktawy, utwory improwizowane, impresje oraz kompozycja wykonana z robotem - zapowiadał Michał Górczyński przed "Miejscówką z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monowid, Łukaszuk i Garstka prezentują kojące arie i pieśni [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 19:30
Jan Jakub Monowid, Maciej Łukaszuk i Krzysztof Garstka wykonali koncert złożony z arii i pieśni różnych okresów – od renesansowych po współczesne. Co je łączy? Kojący i melancholijny nastrój, o czym przekonaliśmy się podczas tej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń