REKLAMA

Z 75-letniej historii Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 11:44
W "Dźwiękach na 96 obrotów" przypomnieliśmy dwa wydarzenia z 75-letniej historii dusznickiej imprezy. Słuchaliśmy recitalu Haliny Czerny-Stefańskiej - wybitnej chopinistki, laureatki I nagrody IV Konkursu Chopinowskiego z 1949 roku, która podczas swej długiej światowej kariery zawsze chętnie wracała do Dworku Chopina.
Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju
Dworek Chopina w Dusznikach-ZdrojuFoto: shuttesrstock/Dziajda

Podczas swego ostatniego solowego występu, 7 sierpnia 1993 roku, wykonała program złożony z polonezów Chopina i mazurków, za które na konkursie otrzymała nagrodę Polskiego Radia.

Przywołaliśmy także koncert z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki i Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, na którym 6 sierpnia 2005 roku zabrzmiały m.in. utwory Bacha i Mozarta.

W drugiej części audycji Piotr Metz zaprezentował muzykę Tomasza Stańko z Archiwów Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dźwięki na 96 obrotów 

Prowadzili: Róża Światczyńska i Piotr Metz

Data emisji: 6.08.2021

Godzina emisji: 13.00


Czytaj także

Dmitry Ablogin: jako nastolatek starałem się naśladować Chopina

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 11:51
- Chopin wywarł na mnie wielki wpływ jako na młodego artystę. Będąc nastolatkiem, zaczytywałem się w jego korespondencji i starałem się naśladować go przy klawiaturze - mówił w Programie 2 Polskiego Radia rosyjski pianista, laureat I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dinu Lipatti. Legenda fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 16:00
W audycji zaprosiliśmy na drugie spotkanie z Dinu Lipattim - legendarnym rumuńskim pianistą, którego 70. rocznica śmierci minęła 2 grudnia. Wysłuchaliśmy m.in. jego nagrania Koncertu e-moll op. 11 Chopina, będącego powodem jednej z najbardziej ekscytujących pomyłek w historii fonografii XX wieku.
rozwiń zwiń