REKLAMA

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Finały

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 07:00
Zakończyły się przesłuchania finałowe 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zapraszamy do oglądania wideo. 
NOMBULELO YENDE - RPA
NOMBULELO YENDE - RPAFoto: PR2

Jury, na czele z przewodniczącym Johnem Allisonem, zakwalifikowało następujących uczestników do udziału w finale konkursu: 

1. RAFAEL ALEJANDRO DEL ANGEL GARCIA – MEKSYK/MEXICO tenor

2. DARIJA AUGUŠTAN – CHORWACJA/CROATIA soprano

3. ELIZA BOOM – NOWA ZELANDIA/NEW ZEALAND soprano

4. INNA FEDORII – UKRAINA/UKRAINE soprano

5. JULIANA GRIGORYAN – ARMENIA soprano

6. SZYMON MECHLIŃSKI – POLSKA/POLAND baritone

7. DEAN MURPHY – USA baritone

8. ZUZANNA NALEWAJEK – POLSKA/POLAND mezzo-soprano

9. VOLODYMYR TYSHKOV – UKRAINA/UKRAINE bass

10. NOMBULELO YENDE – RPA/SOUTH AFRICA soprano

11. YULIIA ZASIMOVA – UKRAINA/UKRAINE soprano

12. XIAOMENG ZHANG – CHINY/CHINA baritone

Jury przyznało również następujące nagrody specjalne:

Nagroda Teatru Wielkiego - Opery Narodowej za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej: GABRIEL ROLLINSON – NIEMCY/GERMANY baritone.

Nagrody dla najlepszego młodego pianisty: Alina Shevchenko i Katelan Trần Terrell.


Posłuchaj uczestników drugiego etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki >>>

***

W niedzielę od godz. 10.00 zapraszamy na Recital Pieśni Polskiej w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela. Jakub Józef Orliński wystąpi dzięki uprzejmości Erato/Warner Classics.

***

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową, to największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.

Co trzy lata młodzi śpiewacy zbierają się w Warszawie, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki. Do rywalizacji w tegorocznym konkursie zakwalifikowało się 102 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów. Wśród nich najliczniejsza jest reprezentacja z Polski, a tuż za nią - z Ukrainy.

Zobacz: 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Dwójce >>>

Rekordowo wysoka - prawie 430 - była liczba zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów. - Wydaje mi się, że świadczy to też o tym, że część śpiewaków w jakiś sposób wypadła z obiegu, ponieważ z powodu pandemii nie było możliwości startowania we wcześniejszych edycjach innych konkursów. W związku z tym jest ogromna determinacja młodych muzyków, żeby się zaprezentować, żeby wrócić do życia zawodowego, życia artystycznego - mówiła w Dwójce Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Od początku swojego istnienia konkurs jest czymś daleko więcej niż tylko spotkaniem wokół zaciętej rywalizacji artystycznej - jest również promocją polskiej literatury wokalnej. Poza repertuarem światowym podczas przesłuchań uczestnicy wykonają dwa polskie utwory - w pierwszym etapie będzie to pieśń, a w finałowym aria z towarzyszeniem orkiestry.

Mistrzowskie jury konkursu

Jurorami 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki są m.in. znakomici polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Mariusz Kwiecień, a także menadżerowie teatrów z całego świata: Paul Hopper, Peter Mario Katona, Gianluca Macheda, Roberto Mauro, Eleonora Pacetti, Nicholas Payne, Tobias Truniger, Anette Weber, Edith Wiens. Jury obraduje pod kierownictwem Johna Allisona.

W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak: Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Olga Busuioc, Jakub Józef Orliński, Ewa Tracz, Joanna Zawartko, Long Long, Gihoon Kim, Ruslana Koval i Andrzej Filończyk.

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki został objęty patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym konkursu.

***

Mat. pras./am

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko

Czytaj także

Nie prywatny pradziadek, ale dobro narodowe [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 18:43
Minęła 150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki. Rzadko się zdarza, by wielcy Polacy żyjący w XIX wieku mieli potwierdzonych potomków i aby ci potomkowie kultywowali o nich pamięć. Tak jest w wypadku Stanisława Moniuszki, który ma około 60 żyjących potomków rozsianych po całym świecie. Chociaż pojawiają się także oszuści i uzurpatorzy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wyniki I etapu 11. Konkursu Moniuszkowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 18:00
Znamy nazwiska 42 śpiewaków, którzy zakwalifikowali się do II etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wśród nich jest 9 Polaków. Kolejne zmagania można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Dwójki.
rozwiń zwiń