X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

PRIX ITALIA 2004

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 04:00
Dziennikarki Polskiego Radia Katowice - Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska zostały laureatkami głównej nagrody PRIX ITALIA - prestiżowego festiwalu form radiowych, telewizyjnych i internetowych.
Audio

Otrzymały ją za reportaż zatytułowany "Cena pracy" dokumentujący wypadki w górnictwie, zamykanie kopalń na Śląsku oraz zjawisko bezrobocia wśród górników. Jury przyznało nagrodę jednomyślnie. Jury podkreśliło ważną rolę reżysera dźwięku w tym reportażu, Jacka Kurkowskiego. Konkurs odbył się w dniach 12-19 września br. w Catanii, na Sycylii. Reportaż, który zdobył wcześniej nagrodę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz był prezentowany na International Feature Conference w Toronto, jest próbą dziennikarskiego śledztwa. Powstawał prawie rok. Autorki reportażu przystąpiły do realizacji tego projektu w rocznicę katastrofy w kopalni "Jas-Mos", gdzie w lutym 2002 roku w wybuchu pyłu węglowego zginęło 10 górników. Była to największa tragedia w polskim górnictwie od lat. Potem do poważnych wypadków doszło w kilku innych kopalniach.

Czuło się wtedy, że w naszym górnictwie narasta coś niedobrego - było coraz więcej wypadków, konfliktów i nie było wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje. Chciałyśmy pokazać to zjawisko od środka - powiedziała Anna Sekudewicz.  

Nagrodzone dziennikarki Radia Katowice to reportażystki zdecydowanie wyróżniające się wśród tej grupy dziennikarskiej. Różne reportaże obu autorek "Ceny pracy" były już wielokrotnie nagradzane. Na PRIX ITALIA Anna Sekudewicz dwukrotnie odbierała specjalne wyróżnienia, a w ogóle do tej pory zdobyła ponad 50 nagród krajowych i zagranicznych. Natomiast Anna Dudzińska jest najmłodszą laureatką PRIX ITALIA. Po wręczeniu tegorocznej nagrody w Catanii Anna Sekudewicz powiedziała, że napawa ona dumą, ale i melancholią, bo nie ma już nic do zdobycia. Nagroda ta jest nazywana "radiowym Oscarem". Anna Dudzińska dodała, że nie pracuje dla nagród, ale po to, by zrobić coś ciekawego, co zainteresuje innych.

Drugim polskim reportażem, który został zaprezentowany we Włoszech była "Historia przydrożnego krzyża" Małgorzaty Sawickiej z Polskiego Radia Lublin. Opowiada on o śmiertelnym postrzeleniu Ukraińca przez polskich policjantów. Ta tragedia stała się pretekstem do opowieści o stosunkach polsko-ukraińskich. W56-letniej historii PRIX ITALIA reportażyści Polskiego Radia już czterokrotnie zdobyli główną nagrodę. Ostatnio, w 1992 roku, otrzymał ją Maciej Drygas - dziennikarz niezależny, stale współpracujący z Polskim Radiem. PRIX ITALIA to istniejący od 1948 roku międzynarodowy konkurs dla twórców radiowych i telewizyjnych, a ostatnio i internetowych. Jego współorganizatorami jest 80 publicznych i prywatnych stacji radiowych i telewizyjnych z 40 krajów.

B. Dob.

 

(z Biuletynu "Tu Polskie Radio" 9(68) 2004)

Po powrocie laureatek do kraju w Warszawie, w klubie Księgarza odbyło się spotkanie ze słuchaczami, zorganizowane przez Studio Reportazu i Dokumentu.

 

 

(19-09-2004)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Historia przydrożnego krzyża"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2004 20:30
Nagroda im. Józefa Kuśmierka w Ogólnopolskim Konkursie "Polska i Świat 2003". Zastrzelenie Ukraińca w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku jest przejmującym odtworzeniem dramatu biednej rodziny z małej miejscowości pod Kijowem, ale też okazją do pokazania złożoności sytuacji przy wschodniej granicy Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cena pracy"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2004 22:05
Audycja ta zdobyła niezwykle prestiżową, chyba najważniejszą na świecie nagrodę PRIX ITALIA 2004. Dokumentuje sytuację polskich górników - zamykanie kopalń, górnicze protesty i wypadki w kopalniach.
rozwiń zwiń