Reportaż

Prix Italia dla Patrycji Gruszyńskiej-Ruman

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:00
Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę Prix Italia za dokument "WiNna nieWiNna".

Nagrodę Prix Italia jak podkreślono, za "najlepszą jakość globalną" otrzymała Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za dokument pt. "WiNna nieWiNna" (w kategorii reportaż).
Reportaż opowiada o losach Stanisławy Rachwał, która po tym jak opuściła obóz w Auschwitz, nawiązała kontakty z podziemiem, a po wojnie została osadzona w więzieniu i skazana na karę śmierci. W krakowskim więzieniu na Montelupich dochodzi do spotkania, o jakim marzyła w obozie.
- Dla mnie nagroda, podobnie jak zainteresowanie tematyką historyczną przez jury, jest ogromnym zaskoczeniem. O powstaniu samego dokumentu zadecydował przypadek. Gdy trzy lata temu zwiedzałam obóz Auschwitz, na jednej z list więźniów zobaczyłam panieńskie nazwisko mojej mamy. Okazało się, że nie jest to rodzina, lecz historia kobiety okazała się na tyle ciekawa, że poświęciłam jej reportaż – opowiada Patrycja Gruszyńska-Ruman.
Realizatorem reportażu jest Waldemar Kasperczak.
W listopadzie 2008 roku audycja zdobyła "Białą Kobrę" - główną nagrodę w dziedzinie reportażu radiowego na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w zagrożeniu". Reportaż został zrealizowany w ramach stypendium im. Jacka Stwory, którego laureatką autorka została w 2007 roku.

W kategorii audycji muzycznych wygrał dokument "Modlitwa zapomnianej", autorstwa Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak. Jego bohaterką jest, niemal całkowicie zapomniana w Polsce, XIX-wieczna kompozytorka Tekla Bądarzewska-Baranowska, niezwykle popularna w Japonii.

 

Prix Italia to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dla twórców, odbywający się od 1948 r. W tym roku rozpoczął się 20 września w Turynie, brało w nim udział 87 rozgłośni publicznych i prywatnych z 46 krajów z 5 kontynentów. Polską radiofonię reprezentowały 4 produkcje radiowe oraz 2 internetowe.

 

 

(29-09-2009)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Modlitwa Zapomnianej"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2008 23:05
"Modlitwa Dziewicy" Tekli Badarzewskiej-Baranowskiej - to utwór, który wędruje po świecie od prawie 150 lat. Potrafi go zanucić każde japońskie dziecko. W anglojęzycznej "Wikipedii" napisano, że jest to najlepiej sprzedający się utwór fortepianowy wszechczasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studio Reportażu i Dokumentu prezentuje

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2008 23:05
"WINna niewinna" - Patrycja Gruszyńska-Ruman Stanisława Rachwał po wyjściu z obozu w Auschwitz-Birkenau nawiązuje kontakt z organizacją WIN. Zadenuncjonowana wkrótce na UB zostaje skazana na karę śmierci. W krakowskim więzieniu na Montelupich dochodzi do spotkania o jakim marzyła w obozie...
rozwiń zwiń