Reportaż

POWRACA CYKL „SPOTKAŃ Z REPORTAŻEM”

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 13:47
Bohaterkami pierwszego w nowym roku „Spotkania z Reportażem” będą: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magdalena Skawińska – twórczynie audycji dokumentalnej „Ten Karski”. W spotkaniu weźmie również udział Marian Marek Drozdowski, autor książki pt. „Jan Karski Kozielewski 1914-2000”. Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza do warszawskiego Klubu Księgarza w czwartek, 19 lutego o godz. 18.00.
Audio

Hanna Bogoryja Zakrzewska to reportażystka związana z Polskim Radiem od ponad 20 lat. Prowadziła kilka radiowych akcji, m.in. „Oddech dla”, dzięki której powstał Bank Respiratorów w Centrum Zdrowia Dziecka, a wspólnie z Ernestem Zozuniem kampanie „Stop! Korupcja!” oraz „Jesteśmy przeciw: korupcji, arogancji i głupocie”. Za przygotowaną razem audycję „Emilia – niewolnica tajemnicy” autorzy otrzymali Grand Press 2002. W 2006 r. wraz z Adamem Bogoryja Zakrzewskim zajęła się szokującym zjawiskiem prostytuowania się gimnazjalistek. Radiowy reportaż pt. „Szlaufy” zdobył nagrodę Melchiora 2006. W latach 2009-2010 Hanna Bogoryja Zakrzewska, jako reprezentant polskiej radiofonii była członkiem prestiżowej Grupy Reportażystów w EBU. Laureatka wielu nagród, wyróżniana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. W 2011 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz Złotym Mikrofonem, największą nagrodą Polskiego Radia. W 2012 r. wybrana Radiowym Reportażystą Roku podczas Ogólnopolskiego Konkursu Melchiory 2012, m.in. za reportaże: „Lepsza przyszłość”, „Szukałam Was”, „Trzeba walczyć”.

 

To, co Magdalenę Skawińską w pracy interesuje najbardziej, określa tytuł jednego z jej reportaży – „Najważniejszy jest człowiek”. Człowiek uwikłany w wydarzenia, dokonywane wybory, doświadczenia, codzienność, radości i smutki. Choć Skawińska często sięga po tematy trudne, lubi robić reportaże obyczajowe, w których świat można opisać z humorem. Zaczynała od współpracy z Polskim Radiem Wrocław. Przygotowywała relacje z bieżących wydarzeń, prowadziła audycje publicystyczne. Od lipca 1997 r. pracowała w Programie 3 Polskiego Radia w redakcji aktualności, później w redakcji publicystyki, gdzie zajęła się tylko reportażem. Od kwietnia 2004 r. związana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in. w konkursach: Melchiory, SDP i Grand Press, Białej Kobry na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” oraz nagrody „Reporterzy – Reporterom”.

Podczas czwartkowego spotkania zaprezentowany zostanie reportaż Hanny Bogoryja Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej „Ten Karski”. To wielowymiarowa opowieść o mało znanej w Polsce postaci Jana Karskiego – żołnierzu Armii Krajowej, emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego. Bardzo często określanego jako człowiek, który próbował zatrzymać Holokaust. Po wojnie profesor  Karski pracował na Uniwersytecie w Georgetown. W 2012 r. prezydent USA Barack Obama uhonorował go pośmiertnie Medalem Wolności.


 

Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska-Mądry – znakomita reportażystka, laureatka wielu nagród w krajowych i zagranicznych konkursach reportażu radiowego, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. O oprawę muzyczną wieczoru zadba Natalia Kovalenko, która zaśpiewa piosenki z repertuaru Anny German przy akompaniamencie Andrzeja Płonczyńskiego.

Zapraszamy 19 lutego o godz. 18.00, tradycyjnie do Klubu Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Audycja "Ten Karski" powstała we współpracy z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego.

/


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak