Reportaż

Jakub Tarka gościem "Spotkania z Reportażem radiowym" w Klubie Księgarza

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 11:44
W czwartek 24 kwietnia w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 odbyło się „Spotkanie z reportażem radiowym”, którego gościem był Jakub Tarka, autor reportażu „Wirtuoz” o Ignacym Janie Paderewskim.
Audio
  • Spotkanie z Jakubem Tarką i reportażem "Wirtuoz" w Klubie Księgarza
Jakub Tarka
Jakub TarkaFoto: Ewelina Karpacz- Oboładze

"Wirtuoz" to historia Ignacego Jana Paderewskiego, "najwybitniejszego polityka wśród pianistów i najwybitniejszego pianisty wśród polityków". Wielkiego społecznika, mecenasa polskiej kultury (przyczynił się m.in. do rozsławienia Chopina na świecie), żarliwego patrioty. Jego talent, zaangażowania społeczne i praca nie raz wspierane były na przestrzeni lat przez życzliwe mu osoby i zbiegi okoliczności. Do rozwoju jego talentu przyczyniła się choćby rodzina Kerntopfów, warszawskich producentów fortepianów, w których fabryce mieszkał i ćwiczył grę na instrumencie, a także niezliczone rzesze kobiet. Niektórzy twierdzą, że nie osiągnąłby tak zawrotnej kariery, gdyby nie właśnie kobiety, wśród nich m.in. Helena Modrzejewska.
W reportażu także spacer po jedynej na świecie posiadłości po Paderewskim - Centrum Paderewskiego w Kąsnej Dolnej.

Jakub Tarka jest związany z Polskim Radiem od 1997 roku. Przez  siedem lat współprowadził, a potem także redagował audycje dla dzieci i młodzieży ("RdC najmłodszym słuchaczom", "Dobranocka", "Pora dla juniora") w warszawskim Radiu dla Ciebie (na początku u boku Małgorzaty Kron, później z Marią Żabicką). Do dziś wspomina ten czas jako najpiękniejszą przygodę życia. Przygodę, która po studiach filologicznych poczęła się na nowo w bardzo przyjaznej redakcji, pośród mądrych, wartościowych ludzi - w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Wielokrotny finalista Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory za reportaże: „Polcia”, „Coś ze mnie coś z nich”, W słońcu Zbyszka”.

Dyskusję poprowadziła Irena Piłatowska – Redaktor Naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Oprawa muzyczna wydarzenia okazała się niespodzianką.