Reportaż

I wojna światowa i pierwsze użycie broni chemicznej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:49
Mija 100 lat od wybuchy I wojny światowej. W jej trakcie po raz pierwszy doszło do użycia broni chemicznej. Stało się to w okolicach Bolimowa.
Audio
  • Próba apokalipsy - reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego

Archiwalny reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego o pierwszej na świecie próbie użycia broni chemicznej. Pod Bolimowem w powiecie sochaczewskim, 31 stycznia 1915 roku armia niemiecka po raz pierwszy użyła broni chemicznej. Pozycje rosyjskie zostały ostrzelane pociskami artyleryjskimi wypełnionymi bromkiem ksylitu. Ze względu jednak na niską temperaturę powietrza (-21 °C) gaz ten nie parował, w związku z czym atak okazał się nieskuteczny. Niespełna pół roku później, 31 maja 1915, miał miejsce największy na wschodnim froncie atak gazowy. Wojska niemieckie, między Bolimowem a Sochaczewem, użyły przeciwko armii rosyjskiej 264 ton ciekłego chloru wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób (dokładna liczba jest nie do ustalenia). Wielu zmarło w szpitalach wskutek zatrucia gazem. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tysięcy ludzi. Do lipca przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe, z czego jeden nieudany, gdyż wiatr zepchnął gaz na pozycje niemieckie. Pod Bolimowem są liczne cmentarze wojenne (m.in. w: Kolonii Bolimowskiej Wsi, Wólce Łasieckiej, Joachimowie Mogiłach, Huminie). Jak tamte zdarzenia zapisały się w pamięci świadków i uczestników tych działań? O tym opowiada archiwalny reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego z 1985 roku pt." Próba apokalipsy". W audycji wystąpili ówcześni mieszkańcy Bolimowa oraz Wiesław Sokołowski, kustosz pamięci tragedii bolimowskiej.

Do wysłuchania audycji zapraszamy dziś (28 lipca) do Jedynki o godzinie 21.14

.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego" – Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 10:00
Wtorek, 15 maja 2012, godz.13.40, Program 1. Historia losów Eugeniusza Kwiatkowskiego - niezwykłego menagera i polityka, - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej, jednego z twórców Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Przedostatnie dni generała Nila” - Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:21
Wtorek, 11 marca 2014, godzina 21.14, Program 1. Wspomnienia Włodzimierza Rzeczyckiego, członka AK, który jako współwięzień z celi towarzyszył generałowi Fieldorfowi w jego ostatnich dniach
rozwiń zwiń