Reportaż

Cuda z węgla

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 09:00
Zapraszamy na spotkanie w pracowni, w której powstaje unikatowa biżuteria wykorzystująca motywy zaczerpnięte ze Śląska.
Audio

Od końca XIX wieku na Śląsku powstawały rzeźbione w węglu postacie górników, święte Barbary i płaskorzeźby. W czasach PRL, przy każdej kopalni funkcjonowała pracownia rzeźbiarska, w której pracowali uzdolnieni górnicy. Przed 4 grudnia, obchodzonym hucznie na śląsku świętem Barbary, mieli mnóstwo zamówień. Do orderów, dyplomów i szabli górniczych dochodziły rzeźby z węgla. A górnicy chętnie przynosili je do domu i ustawiali na swoich meblościankach. Tak, by cząstka kopalni była z nimi nie tylko w pracy...

Dzisiaj rzeźbione bryłki węgla są modnym gadżetem zaprojektowanym przez młode panie architekt zajmujące się wzornictwem. Można je kupić w dizajnerskich sklepach. Węgiel stał się inspiracją i przetworzonym motywem zaczerpniętym z industrialnego śląska.

Na spotkanie w pracowni, w której powstaje unikatowa biżuteria zaprasza Anna Dudzińska

Do wysłuchania reportażu "Z okazji Barbórki" autorstwa Anny Dudzińskiej zapraszamy w czwartek (4 grudnia) o godz. 18.15.

W audycji występują: Roma Skuza i Bogna Polańska z pracowni Brokat i historyk Beata Piecha van Schagen.

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cena pracy" - Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska PR Katowice

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 18:15
Polskie górnictwo zmaga się z kryzysem od lat. W kopalniach oszczędza się praktycznie na wszystkim. Coraz częściej dochodzi do wypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRIX ITALIA 2004

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 04:00
Dziennikarki Polskiego Radia Katowice - Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska zostały laureatkami głównej nagrody PRIX ITALIA - prestiżowego festiwalu form radiowych, telewizyjnych i internetowych.
rozwiń zwiń