Reportaż

"Syzyf" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 19:40
To opowieść o człowieku, który poświęcił życie na budowanie schroniska wysoko w Górach Izerskich. Co wyniknie z jego planów?
Audio
  • Uczył WF-u. Teraz buduje schronisko w górach (Reportaż/Trójka)

Józef Paweł Gołba postanowił wznieść swoje życie na wyższy poziom. Emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego i trener narciarstwa ze Szklarskiej Poręby, stawia bowiem dom na wysokości 1058 m n.p.m. To ma być schronisko dla turystów położone w masywie Izerów. Z budową ma jednak pod górkę.

Najpierw sam wnosił na szczyt kamienie i materiały budowlane. Teraz ma samochód, ale zimą i tak nie da rady przejechać nim po trudnym terenie. Zostaje mu plecak i mozolna wspinaczka.

Budowa schroniska na Wysokim Kamieniu ciągnie się już od 20 lat. Byłemu nauczycielowi pomaga syn, nie mają jednak wielu pieniędzy, na górze brakuje też prądu. W schronisku nie ma jeszcze miejsc noclegowych, ale turyści mogą już schronić się pod dachem, napić czegoś ciepłego, czy zjeść ciasto upieczone przez żonę pana Gołby, Dorotę. Chociaż budowa trwa i - jak sami mówią - "końca nie widać", to nie wyobrażają już sobie innego życia.

Z miejsca gdzie powstaje dom roztacza się niezapomniany widok na całe pasmo Karkonoszy, Gór Izerskich i Kaczawskich, a czasem nawet na czeską stronę.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Syzyf"
Autor reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 2.06.2016
Godzina emisji18.15


Józef Paweł Gołba przy pracy. 
Fot. ze zbiorów bohatera. Józef Paweł Gołba przy pracy. Fot. ze zbiorów bohatera.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nikt nie wierzył, a Teatr Witkiewicza kwitnie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 18:30
30 lat temu w Zakopanem powstał Teatr imienia Witkacego. Nikt nie wróżył mu przetrwania nawet pierwszego sezonu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie jest nasze miejsce na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 18:30
Ona jest Szwajcarką, on Polakiem, poznali się w Londynie. Są artystami. Przez całe życie szukają swojego miejsca na ziemi.
rozwiń zwiń