Reportaż

"Miasto kobiet" - reportaż Beaty Kwiatkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 07:30
Wilamowice to niewielkie miasteczko koło Bielska- Białej, które zachwyca swoją historią. To jedyne miasto w Polsce, które ma własny język.
Audio
Świąteczny występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Wilamowice
Świąteczny występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Wilamowice"Foto: Ethefor/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0

Niestety obecnie językiem wilamowskim posługuje się biegle zaledwie 25 osób. Trwają prace rewitalizacyjne, w których uczestniczy Justyna Majerska. Młoda Wilamowianka z innymi mieszkańcami Wilamowic, a także dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim próbuje ocalić od zapomnienia wilamowską mowę. W historii miasteczka, dawnych przysłowiach i legendach widoczna jest rola kobiet, które zawsze czuwały nad miastem. To dlatego o Wilamowicach mówi się "bowa śtot", czyli miasto kobiet.

***

Tytuł reportażu: "Miasto kobiet"

Autor: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 21.09.2016, Program 1

Godzina emisji: 22.30


Czytaj także

"Flandria w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 19:10
Wilamowice to pozornie niewyrózniajace sie miasteczko, kilkanascie kilometrów od Bielska Bialej. Jednak mieszkancy Wilamowic to dzisiaj jedyna w Polsce spolecznosc, pochodzaca ze sredniowiecznego osadnictwa flandryjskiego (obecna pólnocna Holandia). Wilamowianie stworzyli wyizolowana kulturowo spolecznosc, odrebna równiez jezykowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilamowice mówią po swojemu - reportaż o niezwykłej enklawie w środku Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 12:31
Są niewielką oazą obcej i już prawie zapomnianej kultury. Mają własny język, rozumiany jedynie przez Belgów i Holendrów znających dawną literaturę. Miejscowi od ponad 700 lat wbrew przeciwnościom z sukcesem pielęgnują unikalną tradycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilamowice. Ocalić miasteczko od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 16:42
Wilamowice, niewielkie miasteczko w województwie śląskim, to jedyne miejsce w Polsce, które ma swój własny język oraz nietypowe bogactwo kulturalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hobbit z Wilamowic. Czy na pewno go zrozumiesz?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 11:00
"Hobbit: hejn an cyryk" to tytuł spektaklu opartego na książkach Tolkiena. - U nas Golum, Bilbo, krasnoludy mówią językiem, który ma osiemset lat i pochodzi z Wilamowic - opowiada doktorant Bartek Chromik.
rozwiń zwiń