Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 13.12.2016

„Internowana - Alicja Maciejowska” - reportaż Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej

Wspomnienie o redaktor Alicji Maciejowskiej...
Internowana - Alicja Maciejowska - reportaż  Urszuli Żółtowskiej  Tomaszewskiej fot. Wiesław Paszta
Posłuchaj
  • Internowana Alicja Maciejowska – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.mp3
Czytaj także

Alicja Maciejowska była jedynym dziennikarzem Programu III Polskiego Radia internowanym w nocy z 12-go na 13-go grudnia 1981 roku. Była działaczką Stowarzyszenia Dziennikarzy. Nie należała do Solidarności. Po aresztowaniu trafiła do więzienia w Olszynce Grochowskiej. Tam zaczęła pisać dziennik o wszystkim, co wtedy się działo, żeby zostało świadectwo tamtego czasu i tamtych przeżyć. Potem trafiła do ośrodka w Goldapi, gdzie przetrzymywano internowane kobiety. Po wyjściu z ośrodka internowania została zwolniona z radia. Wtedy zaangażowała się w działalność kolportażową. W jej mieszkaniu był największy punkt kolportażu prasy podziemnej i książek drugiego obiegu. Potem zajęła się sprawą zaginionych w lipcu 1945 roku mieszkańców Suwalszczyzny. Zbierała materiały, nagrywała relacje rodzin, zbierała ankiety. Zaczęła dokumentację w 1987 roku, bardzo się narażając ówczesnym władzom i nie mając żadnej pewności, że zbrodnia Obławy Augustowskiej ujrzy światło dzienne.
Czy redaktor Alicja Maciejowska była osobą odważną? O tym w reportażu opowiadają osoby, które zgodnie twierdzą, że miały wielki zaszczyt ją znać.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Internowana - Alicja Maciejowska" w nocy z 13-go na 14-go grudnia, o godz. 0.15 w Jedynce.

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe