X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

"Bardziej znikąd" – Dorota Jaśkiewicz–Łebek

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 10:31
Christian Belwit był bardem i poetą, człowiekiem "o dobrym sercu i skomplikowanym życiorysie", jak powiedziała o nim w audycji Doroty Jaśkiewicz-Łebek  jedna ze wspominających go osób.  "Bardziej znikąd" jest osobistą opowieścią autorki o Christianie Belwicie, nawiązaniem do jej audycji sprzed 28 lat.
Audio
  • Reportaż "Bardziej znikąd" Doroty Jaśkiewicz–Łebek (Noc z reportażem/Jedynka)

Serdeczny, wesoły, otwarty, przenikliwy, znerwicowany, trudny… Trudny do zdefiniowania.

Naprawdę nazywał się Witold Beliński, chociaż, czy "naprawdę" jest tutaj dobrym określeniem, skoro sam wybrał sobie pseudonim? Problem z własną tożsamością był, w jakimś sensie, motorem jego twórczości, a na pewno częstym tematem przemyśleń. Antysystemowość, która wydawała się jego immanentną cechą, wynikała po części z natury filozofa, którym – choć domorosłym – Chrystian był. A po części pewnie z jego choroby. Podobno cierpiał na schizofrenię, chociaż jego niekonwencjonalne zachowanie otoczenie odbierało raczej jako ekscentryczne.

"Za Belwitem ciągnie się dyskretna piękna legenda, w której poeta występuje jako czarodziej, mag, może czarnoksiężnik i cudak. Nikt go nie rozumie. Ale wielu za nim podąża" – pisał we wstępie do tomiku wierszy Belwita pt.: "Pierwszy i ostatni"  Stanisław Srokowski, który był jego wydawcą, ale i przyjacielem Christiana.

Rodzina go odrzuciła, później  stali się nią właśnie przyjaciele.

Żył jak kloszard, spał gdzie bądź , ale zawsze tęsknił za domem. Znalazł go dopiero u rodziny Andrzeja Waligórskiego, do którego, po śmierci wybitnego wrocławskiego satyryka, jego żona Lesia  przygarnęła Christiana.

Pamięć o Christianie Belwicie wciąż żyje, wciąż czyta i analizuje się jego wiersze, a jego piosenki śpiewają starzy przyjaciele i młodzi wykonawcy.

Ci ostatni - czasem nawet nie wiedząc, kto jest autorem muzyki i tekstu tych piosenek… Christian Belwit napisał, w jednym z wierszy: "Mnie nikt nie zapomni, bo nie ma na to namacalnych  dowodów".

Autorka serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wystąpiły w audycji i tym, które pomogły w jej zrealizowaniu , zwłaszcza:  Ewie Niżańskiej, Urszuli Lubeckiej i Piotrowi Guzkowi.


***

Tytuł reportażu: "Bardziej znikąd"

Autor reportażu: Dorota Jaśkiewicz–Łebek

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 1.07


Christian Belwit. Fot. ze strony "Chata Socjologa", poświęconej Chrystianowi Belwitowi http://belwit.otryt.bieszczady.pl Christian Belwit. Fot. ze strony "Chata Socjologa", poświęconej Chrystianowi Belwitowi http://belwit.otryt.bieszczady.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak